Občianske združenie Človek a obec organizuje dnes o 19.00 h v Starom divadle v Nitre diskusné fórum s primátorom mesta Jozefom Prokešom a poslancami mestského zastupiteľstva. Ako SME informoval Pavol Bakoš zo združenia Človek a obec, prítomní pozvaní hostia sa budú s občanmi rozprávať na tému Pripravovaný rozpočet mesta na rok 2000.
OTVORENIE VIANOC PEČENÝM VOLOM
Dnes budú slávnostne otvorené tradičné vianočné trhy na Hlavnom námestí. Jednou z najväčších atrakcií bude pravdepodobne pečenie korunovačného vola. Podujatie organizuje bratislavské združenie Devínska brána. Oficiálne sa začne piecť o 15.00 h na Františkánskom námestí aj za účasti starostu mestskej časti Staré Mesto Andreja Ďurkovského. Staré Mesto je spoluorganizátorom akcie, ktorú Devínska brána obnovila minulý rok.
VIANOCE V TOPOĽČANOCH
Charakteristickú atmosféru vianočných sviatkov, tradície, zvyky a obyčaje zobrazené v dielňach ľudových majstrov a umelcov približuje výstava Tradície Vianoc, ktorú sprístupnili v Tríbečskom múzeu v Topoľčanoch. Expozícia predstavuje interiér roľníckej domácnosti počas Vianoc z obdobia prvej polovice tohto storočia, súbor vianočných pohľadníc zo zbierky Ponitrianskeho múzea v Nitre a zbierku betlehemov od ľudových majstrov z rôznych lokalít Slovenska. Výstava s predajom ľudovoumeleckých výrobkov s vianočnou tematikou potrvá do 15. januára.
MÍMOVIA A KLAUNI V L. MIKULÁŠI
Tvorivou dielňou pantomímy, žonglovania a klauniády otvorili v Liptovskom Mikuláši celoslovenskú prehliadku pantomímy a pohybových divadiel PAN ‘99. Na tejto vzdelávacej časti 6. ročníka podujatia sa zúčastňuje vyše štyridsať mladých ľudí z rôznych častí Slovenska. Ich lektormi sú známi mímovia Miroslav Kasprzyk z Liptovského Mikuláša, Karol Prais z Ostravy a Michal Hecht z Prahy. Celoslovenský sviatok pantomímy vyvrcholí v sobotu vystúpeniami približne sto súťažiacich zo Slovenska a z Poľska. V sále liptovskomikulášskeho domu kultúry predvedú svoje umenie v kategóriách jednotlivci, dvojice, trojice a súbory.
O VZDELÁVANÍ V NITRE
Najnovšie technológie, systémy a programy ďalšieho vzdelávania, terajší stav a perspektívy predstavili odborníci na dvojdňovom medzinárodnom seminári Celoživotné vzdelávanie - most do nového tisícročia, ktorý sa dnes končí v Agroinštitúte v Nitre. Na podujatí sa zúčastňujú pracovníci vzdelávacích inštitúcií, poradenských, výskumných a zamestnávateľských organizácií, informačných agentúr a iných pracovísk, s cieľom vytvoriť priestor na výmenu skúseností v oblasti vzdelávacích aktivít. Akciu pripravil nitriansky Agroinštitút v spolupráci s Ministerstvom pôdohospodárstva SR. Sprievodnými podujatiami seminára sú praktické ukážky a prezentačné expozície vzdelávacích produktov, didaktických pomôcok, výpočtovej techniky a odbornej literatúry. (TASR, r)