Japonský jen pokračoval vo volatilnom obchodovaní a v priebehu dňa najprv atakoval hranicu 104,10 JPY/1 USD a neskôr 104,70 JPY/1 USD. Voči euru jen po miernom oslabení na hodnotu 108,20 JPY/1 EUR opätovne dosiahol 107,40 JPY/1 EUR. Mierne oslabenie jenu počas dňa však nie je možné hodnotiť ako zmenu v trende, ale iba ako korekciu a vyberanie ziskov. Keďže v Japonsku bol deň obchodného voľna, nedostatok fundamentálnych ukazovateľov a správ tak neusmerňovali vývoj na trhu. Voči americkému doláru sa euro pokúsilo atakovať hodnotu 1,0300 USD/1 EUR, avšak tá aj naďalej zostávala neprekonaná, a to z dôvodu obáv z prítomnosti Európskej centrálnej banky na nižších úrovniach. Euro dokonca neoslabilo ani po správach o kolapse nemeckej stavebnej spoločnosti Philipp Holzmann.
Snaha britskej libry prekonať úrovne okolo 1,6260 USD/1 GBP bola neúspešná najmä po zverejnení údajov o vývoji obchodného deficitu tejto krajiny. Podľa zverejnených dát obchodný deficit počas októbra dosiahol hodnotu 2,11 miliardy libier s krajinami mimo Európy. Vývoj rastu hrubého domáceho produktu (HDP) bol na nezmenenej úrovni 0,9 %, čo bolo takisto miernym sklamaním. Podrobnejší pohľad na údaje o vývoji HDP ukázali, že postupne klesá domáca potreba, čo by mohlo do istej miery zohrať svoju úlohu pri zmene výšky úrokových sadzieb. Voči euru však libra mierne posilnila na úroveň 0,6325 GBP/1 EUR.
Poľský zlotý posilnil na hodnotu 0,35 % od centrálnej parity v depreciačnej časti fluktuačného pásma a do značnej miery tak vynuloval straty z predchádzajúcich dní. Schválenie daňovej reformy zo strany poľského prezidenta tak podstatne upokojí doterajšiu volatilitu poľského zlotého. Česká koruna mierne oslabila na úrovne okolo 36,230 CZK/1 EUR, avšak obchodná aktivita bola aj naďalej nízka. Vyhlásenia českého ministra financií Pavla Mertlíka o tom, že česká centrálna banka pravdepodobne ponechá úrokové sadzby na nezmenenej úrovni, nevyprovokovali trh k zásadnejším pohybom. V závere svojho vystúpenia uviedol, že Česká republika sa musí naučiť žiť so silnejšou korunou.
BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom ING Barings)