ch amerických federálnych štátoch začali koordinovane dávať podania na súd s obvinením, že Microsoft zneužil svoje monopolné postavenie na trhu. Toto zneužitie sa malo prejaviť tým, že spoločnosť si určovala ceny za operačný systém Windows, ktoré boli neúnosne vysoké. Táto iniciatíva vytvára ešte väčší tlak na Microsoft, aby dosiahol so Spojenými štátmi americkými mimosúdne vyrovnanie v prípade obmedzovania konkurencie na trhu.
Rozhodnutie sudcu ešte nie je posledným slovom v súdnom procese. Záverečný verdikt musí vyhlásiť súd, ktorý následne určí, čo sa stane so spoločnosťou Microsoft. Spôsobov riešenia je niekoľko, medziinými aj rozdelenie firmy podľa niekoľkých možných kľúčov. Isté je však jedno, ak by súd rozhodol, že Microsoft mal monopol a obmedzoval konkurenciu, znamenalo by to prehru v skoro všetkých ďalších súdnych sporoch. To by už softvérový gigant stálo pekných pár miliárd dolárov.
Medzi štátmi, v ktorých sa začala vyvíjať iniciatíva v tomto smere, je Kalifornia. Presná suma, o ktorú sa budú súdiť, ešte nie je stanovená, ale predpokladá sa, že právni zástupcovia "poškodených" by mohli zastupovať až 10 miliónov používateľov počítačov v Kalifornii.
Podobnú aktivitu vyvíja aj právnik z New Orleansu, ktorý by chcel v podobnom spore zastupovať niekoľko miliónov používateľov Windowsu 98 z celých Spojených štátov. Vo svojom obvinení tvrdí, že Microsoft zastrašovaním zúžil možnosti výberu zákazníkov a vytlačil ceny svojich produktov nahor. Odvolávajúc sa na rozhodnutie sudcu Jacksona, tvrdí, že Microsoft si dal urobiť štúdiu, z ktorej vyplynulo, že spoločnosť môže byť zisková pri predaji Windowsu 98 za necelých 50 dolárov. Softvérový gigant však za operačný systém požadoval skoro 90 dolárov. Ďalším v poradí je New York, kde jedna reklamná agentúra začala súdny spor na žiadosť svojich zákazníkov z regiónu.
Microsoft sa proti všetkým týmto obvineniam bráni vyhlásením, že operačné systémy sa vo väčšine prípadov predávali spolu s počítačmi. To vylučuje, aby zákazníci boli priamo postihnutí zneužitím moci so strany Microsoftu.
GABRIEL KÁDASI