V zahraničí sa tomuto problému venujú predovšetkým krajiny, ktorých sa v posledných rokoch dotkla rómska imigračná vlna. Knotek si myslí, že "tí zahraniční novinári, ktorí do Ústia prišli, písali objektívne". Tí, ktorí zostali pri redakčných stoloch, písali predovšetkým v rovine komentatívnej.
"Smetiari dlho odmietali odvážať odpadky z rómskej komunity. Česi tvrdia, že rómske deti schválne kŕmia krysy," píšu napríklad britské Times. Suddeutsche Zeitung zasa vníma Matičnú ulicu ako susedský spor, s rastúcou vzdialenosťou od Ústia nad Labem sa z neho ale podľa autora stáva rasistický škandál, ktorým sa zaoberá nielen celý národ, ale aj Európska únia alebo americký Kongres. "Apartheid v Čechách?" pýta sa nemecký týždenník Der Spiegel a vzápätí si vecne odpovedá, že to by bolo príliš silné slovo - múr je predovšetkým aktom bezmocnosti. Často využívanou paralelou sa pre médiá stala skutočnosť, že o múre sa začalo hovoriť práve v období, keď si celý svet pripomenul zbúranie berlínskeho múru. "Načasovanie stavby krátko pred desiatym výročím pádu berlínskeho múru je z hľadiska public relations pre Prahu katastrofa," píšu Times. Svoje zohrala i skutočnosť, že múr postavili v deň, keď Brusel zverejnil hodnotiacu správu Európskej komisie. Hovorí sa v nej aj o tom, že "by malo byť vyvinuté väčšie úsilie pri zlepšovaní situácie Rómov prostredníctvom uskutočňovania adekvátne financovanej politiky a boja proti diskriminačným postojom v spoločnosti".
O tom, ako píšu o Ústí nad Labem české médiá, veľa hovoria rozdielne reakcie Rómov a hovorcu Knotka. Ich hodnotenie sa líši hlavne pri Lidových novinách, ktoré Rómovia považujú za najobjektívnejšie, naopak Knotek tieto noviny hodnotí ako jednostranné. "Priamo či nepriamo sú tam ľudia z oblasti ľudských práv, teda ľudia, ktorí sú na druhej strane," tvrdí hovorca. "My sme jednoznačne na strane ľudských práv a na strane medzinárodných zmlúv, ktoré Česká republika uzavrela," povedal zástupca šéfredaktra Lidových novín Petr Zavadil. "Ak nás niekto obviňuje, že sme jednostranní preto, že sú tu ľudia, ktorí obhajujú ľudské práva, tak to je úplne absurdné," zdupľoval stanovisko redakcie. Spravodajsky je táto téma podľa Knotka pokrytá českými novinármi v globále nezaujato, so špecifikáciou, že čím bližšie k Ústiu, tým objektívnejšie. Rovina komentatívna sa líši podľa orientácie jednotlivých médií. (mch)