BRATISLAVA (SME - gk) - Rakúsko je po Nemecku druhým najväčščím investorom na Slovensku, keďže rakúske spoločnosti investovali do vytvorenia viac ako 1500 dcérskych spoločností a spoločných slovensko-rakúskych firiem. Celkový objem rakúskych investícií predstavoval na konci júna tohto roku hodnotu viac ako 15 mld korún, čo je približne 20 percent zahraničného kapitálu na Slovensku. Investície rakúskych subjektov smerovali v porovnateľnom objeme do výroby, obchodu a finančného sektora. Rakúsku pritom ešte stále patrí prvenstvo v oblasti investícií do bankového sektora. Tromi najväčšími investormi sú Siemens AG (elektrotechnický priemysel), Porsche Holding GmbH (automobilový priem.) a OMV AG (energia).
Prírastok rakúskych investícií za prvý tohtoročný polrok predstavoval porovnateľný objem ako v roku predchádzajúcom. Ako povedal rakúsky obchodný radca pre Slovensko Philipp Marboe, povzbudenie prílevu zahraničných investícií vďaka opatreniam vlády na jar tohto roka neprinieslo očakávaný výsledok. Naopak, podľa jeho názoru si Slovensko začína uvedomovať, že tieto opatrenia neboli dostatočné. Ako zdôraznil P. Marboe, pre podporu prílevu zahraničných investícií bude rozhodujúci aj pokrok Slovenska pri rokovaniach o vstupe do Európskej únie a Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj. Za najväčšie prekážky vstupu rakúskej firmy na slovenský trh označil obchodný radca systém certifikácie, ktorá vyžaduje, aby výrobok uznaný EÚ získal certifikát aj na Slovensku, pričom vybavenie schválenia výrobku trvá príliš dlho. Okrem toho P. Marboe spomenul platobnú neschopnosť slovenských spoločností a legislatívne nedostatky. Ako však dodal, tieto problémy by sa mali vyriešiť v procese začleňovania Slovenska do Európskej únie. Podľa slov P. Marboa sú rakúski investori na Slovensku spokojní.
Philipp Marboe na tlačovej konferencii, na ktorej predstavil svojho nástupcu Josefa Altenburgera, informoval aj o vzájomnom obchode oboch krajín. Do Rakúska, ktoré je štvrtým najväčším odberateľom slovenských výrobkov, SR exportovala za sedem mesiacov 1999 tovar v hodnote skoro 6 mld korún. Import z Rakúska v tomto období pritom predstavoval 5,1 mld Sk.