Tento krok sa podobá na protesty škôl za vlády V. Mečiara. Ako to vnímate?
"Nevnímal by som to v takomto rozmere. Univerzita a Rada vysokých škôl reagujú na zlú finančnú situáciu, do ktorej sa dostali najmä prijatím rozhodnutia o viazaní finančných prostriedkov za prvý polrok. Malo to také dôsledky, že školy sa pýtali, z čoho koncom roka budú platiť záväzky. Niet z čoho. Naším riešením bolo prenesenie dlhov do nového roku, čo samozrejme nie je riešenie. Preto sa UK rozhodla skrátiť semester a vyučovať v lete, keď sa nekúri. Nechápem to ako nepriateľský akt. V druhom polroku sú už vysoké školy z viazania vylúčené."
Prečo ste nesplnili sľub, že do 15. októbra prijmete opatrenia na riešenie kritickej situácie?
"Boli vypracované a do 15. októbra predložené do vlády. Vláda sa vyslovila priaznivo, ale nenašla zdroje, z ktorých by mohla pokryť uvoľnenie viazania. Budúci týždeň o zmiernení štvorpercentného viazania rozhodne."
Jedným z hlavných sľubov novej vlády bolo aj to, že na rozdiel od Mečiarovej zabezpečí dostatok financií na školstvo. Prečo sa tak doteraz nestalo?
"Nepovažujme to za tragédiu. Je to odraz situácie, v ktorej sa nachádza ekonomika. Tlačí nás to do hľadania reformných krokov. Je to napríklad prijatie koncepcie, na ktorej sa pracuje, nadväzne nový vysokoškolský zákon a samostatný zákon o financovaní vysokého školstva. Mal by priniesť viaczdrojové financovanie a možno niektoré netradičné riešenia. Napríklad v Česku odovzdali majetok štátu vysokým školám."
DANIEL VRAŽDA