v sčasti uvoľnia z dôvodu nadbytočnosti, čo znamená, že budú poberať 60 percent mzdy. Ako pre SME uviedol generálny riaditeľ lodeníc Milan Kopčok, znižovanie stavu si vyžiadalo pretrvávajúce zastavenie plavby na juhoslovanskom úseku Dunaja a navyše Dunajská komisia avizuje nový, neskorší termín jeho predpokladaného splavnenia. To viedlo podľa jeho slov k nevyhnutnosti opätovného prehodnotenia plánu na rok 1999. "K tomuto kroku vedenie spoločnosti prinútil pokles výnosov o 38 percent, drastické zníženie výroby tovaru o takmer 86 percent z dôvodu znemožneného odovzdania hotových plavidiel zákazníkom a v neposlednom rade aj priame škody vo výške viac ako 328 mil. Sk," dodal.
Plnenie výrobných úloh a ďalšie nevyhnutné činnosti bude zabezpečovať iba 20 percent technických pracovníkov a nevýrobných obslužných robotníkov. Ostatných 800 zamestnancov poberá od pondelka 8. novembra náhradu mzdy vo výške 60 percent priemerného zárobku. Tento stav bude trvať až do odvolania. Predstavitelia lodeníc sa však nevzdávajú a po zlepšení situácie potrebných pracovníkov prizvú z radov zamestnancov poberajúcich 60-percentnú náhradu mzdy. Ďaľší postup v otázke zamestnanosti prerokuje vedenie SLK s odborovou organizáciou OZ KOVO v závere tohto mesiaca.
Od vzniku núdzového stavu v Slovenských lodeniciach, a. s. Komárno, v apríli tohto roku z dôvodu nadbytočnosti uvoľnili 340 zamestnancov a 320 externých pracovníkov s prísľubom ich opätovného prijatia po stabilizácii situácie a obnove výroby na plnú kapacitu. Tento proces sa však prenáša aj na spolupracujúce dcérske spoločnosti, kde je ohrozených ďalších 650 pracovných miest.