po sérii niekoľkých udalostí, ktoré vážne ohrozili stav tohto režimu: po správe, že Čína bude na základe špionážnych informácií o Spojených štátoch rozširovať a modernizovať svoj strategický jadrový arzenál, po nedávnom úspešnom testovaní prototypu systému národnej protiraketovej obrany Spojených štátov, po správach, že India a Pakistan vybavia svoj nukleárny arzenál nosičmi, po odporučení indickej vláde, že takéto vybavenie sa stane prostriedkom politiky jadrového odstrašovania, a po vojenskom puči v Pakistane, keď armáda, ktorá sa netají sympatiami k tvrdej línii indického vedenia, prevzala moc v krajine. V týchto udalostiach sa skrýva obrovský potenciál: môžu totiž jedným pohybom ruky zmiesť zo stola celý program kontroly jadrových zbraní. Republikánska väčšina v americkom Senáte by to určite neprivítala s ľútosťou.
Tento režim kontroly zbrojenia, podobne ako arzenály Spojených štátov a Ruska, je akýmsi trojuholníkom. Jeho najdôležitejším vrcholom je dohoda o nešírení nukleárnych zbraní z roku 1969. Ide v podstate o dohodu o pomalom rušení jadrových arzenálov, podľa ktorých sa krajiny, ktoré nedisponujú jadrovými zbraňami, zaviazali, že sa ich vytvorenia navždy vzdávajú, a tie krajiny, ktoré nukleárne zbrane vlastnia (čo boli v roku 1968 USA, Sovietsky zväz, Veľká Británia, Francúzsko a Čína), sa dohodli, že s postupom času svoje zásoby jadrových zbraní obmedzia a nakoniec celkom zrušia. K dnešnému dňu dohodu podpísalo 185 štátov.
Druhým vrcholom tohto trojuholníka sa stali dvojstranné rozhovory o strategickej redukcii zbraní (START) medzi Moskvou a Washingtonom. Tieto rozhovory bolo začaté ešte počas studenej vojny a paradoxne viedli po skončení tohto konfliktu do slepej uličky. Kým dohoda o nešírení nukleárnych zbraní sa orientovala na "horizontálne" riešenie, cieľom rozhovorov START bolo zvrátiť "vertikálne" šírenie, teda postupne znížiť obidve množstvá jadrových zbraní, ktoré sa nahromadili na americkej a sovietskej pôde v priebehu a v dôsledku studenej vojny. Tretí vrchol potom tvorí dohoda o zákaze jadrových skúšok, ktorá je podobne ako dohoda o nešírení záberovo univerzálna. Cieľom tejto dohody je kvalitatívne odzbrojovanie s minimálnymi obmedzeniami, pokiaľ ide o technické vylepšovanie jadrových zbraní. Hoci pôvodne každý bod vznikol nezávisle, postupom času sa prepojili a vytvorili ten pomyselný trojuholník, kde ani jeden bod nie je schopný prežiť bez zostávajúcich dvoch. Dnes sa však všetky tri body, či vrcholy, ocitli v ohrození. Nedodržanie zákazu testovania podomieľa stabilitu dohody o nešírení jadrových zbraní, na ktorých obnovení sa v roku 1985 dohodli nejadrové štáty za prepokladu, že dôjde k ratifikácii zákazu testovania. Podobne zničujúci efekt budú mať i rozhovory START, ktoré sú dnes na mŕtvom bode a ktorých pokrok bol ďalšou podmienkou obnovy dohody o nešírení jadrových zbraní.
Rozhovory START, ktoré sú v patovej situácii už od konca studenej vojny, sú dnes v ohrození vinou Spojených štátov, a to práve ich pokusom o spustenie národnej protiraketovej obrany (NMD), ktorú Rusko považuje za hrozbu, ktorá je naviac v nesúlade s americko-sovietskou dohodou o zákaze väčšiny protiraketových obranných systémov. Strategickým rámcom rozhovorov START bola doktrína odstrašovania, podľa ktorej by musela byť jedna z bývalých superveľmocí schopná zničiť druhú hneď prvým zásahom. Rusi tvrdia, že pokiaľ sú Spojené štáty schopné ubrániť sa jadrovému útoku, ich schopnosť odvety bude oslabená a možnosti odstrašovania nulové. Čína k tomu dodáva, že pokiaľ Spojené štáty v Ázii inštalujú protiraketovú obranu Taiwanu a Japonska, ako sa Washington vyhráža, bude Čína nútená vytvoriť zodpovedajúci obranný jadrový arzenál, pravdepodobne na základe informácií, ktoré Čína získala o Spojených štátoch špionážou. A pretože nové jadrové zbrane bude treba vyskúšať, bude sa Číne určite páčiť trhlina, ktorou utrpel zákaz jadrového testovania v americkom Senáte. Plody špionáže budú Číne nanič, ale špionáž v kombinácii s testovaním jadrových zbraní jej môže byť užitočná.
Americký Národný systém protiraketovej obrany ide proti prúdu celého projektu kontroly zbrojenia: podľa jeho stúpencov zaisťuje bezpečnosť Spojených štátov, tých Spojených štátov, ktoré dali najavo neochotu k nešíreniu jadrových zbraní a odmietli zákaz ich testovania. Rozmiestnenie systému protiraketovej obrany a odmietnutie zákazu testovania jadrových zbraní sú základnými piliermi republikánskej vízie jadrovej budúcnosti. Prvý poskytne Spojeným štátom ochranný štít, druhý bude ostriť ich jadrový meč. Títo ľudia si myslia, že Spojené štáty si vďaka jadrovému testovaniu uchovajú svoju úžasnú jadrovú prevahu a zároveň budú vďaka protiraketovej obrane schopné odraziť útok každého "ničomného" šíriteľa jadrových zbraní.
V rovnakom čase dostávajú vďaka miestnym udalostiam v južnej Ázii impulz nové preteky v nukleárnom zbrojení, vôbec prvé, ktoré sa netýkajú studenej vojny. Keď si v máji minulého roka India a Pakistan vzájomne predviedli jadrové testy, tvrdili západní pozorovatelia, že nerozhodný výsledok ich nukleárneho stretnutia bude mať za následok vytriezvenie, podobne tomu malo byť i medzi Sovietskym zväzom a Spojeným štátom počas studenej vojny. Nestalo sa a India a Pakistan vybojovali prvú skutočnú vojnu za posledných dvadsaťpäť rokov v Kašmíre.
Na jadrové zbláznenie už nemajú monopol len Východ a Západ, pripojil sa totiž Juh. Ale India či Pakistan sú súčasťou tohto sveta rovnako ako americký Senát. Pokiaľ sa tieto dve krajiny vrátia k testovaniu, kto vie, za aký čas potom začne Čína? Pokaľ začne testy Čína, dodrží Rusko a USA unilaterálne obmedzenie?
Dohody o kontrole zbrojenia, uzavreté počas studenej vojny, boli vlastne len akési nitky babieho leta ovinuté okolo jadrovej šelmy, ktorá nebola nikdy riadne pod niečou kontrolou. Boli to iba obrysy oveľa závažnejších opatrení, ktoré, bohužiaľ, neboli zavedené ani po skončení studenej vojny. Teraz táto šelma opäť ožíva, nitky praskajú jedna po druhej a pred svetom stojí závažná a desať rokov zabudnutá úloha: ani nie tak obnoviť, ako skôr znova objaviť systém kontroly jadrových zbraní.
JONATHAN SCHELL
(Autor napísal knihu Dar času: Prípad okamžitého zrušenia jadrových zbraní)
Project Syndicate október 1999