o stovkách obetí z radov civilistov a o zaobchádzaní ruských autorít s utečencami ako s podradnými bytosťami. To všetko je však tentoraz považované len za vedľajší účinok boja proti militantným islamistom. Podľa posledných informácií z Ruska, Moskva sa už nemusí obávať ani ďalšieho zadržiavania pôžičky Medzinárodného menového fondu. Hrozby, že MMF nedá peniaze krajine v zúfalej ekonomickej situácii, ktorej vláda sa pritom rozhodla výrazne zvýšiť vojenský rozpočet, sú už zažehnané. Minister financií Michail Kasianov včera na investičnom fóre v Moskve vyhlásil, že MMF dá Rusku v decembri ďalších 640 miliónov dolárov.
Moskva urobila Západu ústupok - po mnohých týždňoch bombardovania pristúpila na to, že vpustí do Čečenska pozorovateľov OBSE, čo zrejme uľahčí aj rokovanie nadchádzajúceho summitu OBSE, kde bude Čečensko hlavnou témou. Rusi dokonca priznali, že svojimi "manévrami" v Čečensku porušujú dohodu o konvenčných ozbrojených silách v Európe. Postoj "počkáme a uvidíme", ktorý zaujal predovšetkým Washington, poskytuje živnú pôdu dohadom, čo sa za ním skrýva. Niektorí poukazujú na poslednú moskovskú cestu Stroba Talbotta, námestníka ministerky Albrightovej, na ktorej vraj mohlo dôjsť k akémusi prepojeniu otázky Čečenska s možným zmiernením ruského odmietania modifikácie zmluvy o obmedzení systémov raketovej obrany ABM. Druhou "stopou" môže byť ruský súhlas s americkými sprostredkovateľskými aktivitami v arménsko-azerbajdžanskom konflikte o Náhorný Karabach, ktorý už roky blokuje západné investície do azerbajdžanského ropného priemyslu.
Keď ruský premiér Vladimir Putin v rozhovore pre francúzsky Le Figaro tvrdil, že v Čečensku (čečenským banditom) ide predovšetkým o ropu, mal pravdu. Bola by škoda, keby kaspické zásoby, údajne porovnateľné s náleziskami v Severnom mori, padli do rúk mudžahídom - to je bod zhody medzi Moskvou a Washingtonom. Iná vec sú prostriedky, ktorými Moskva presadzuje svoje záujmy. USA vyslovujú znepokojenie, v mene istého cieľa sú však ochotné akceptovať viac, než sa zdá. Amnesty International vo včerajšom otvorenom liste OSN označila tieto veci jasne za "selektívny prístup k otázke ľudských práv". BAŠA JAVŮRKOVÁ