Počet vysokých škôl sa v období rokov 1990 až 1998 zvýšil zo 17 na 21. Počet fakúlt vzrástol z 50 na 83, najviac nových fakúlt, až 11, vzniklo v roku 1997. Počet všetkých študentov sa síce zvýšil zo 69-tisíc na 122-tisíc, ale percento novoprijatých z populácie 18-ročných predstavuje stále približne polovicu hodnoty obvyklej v priemyselne najvyspelejších štátoch. Slovenské vysoké školy mali k 31. decembru 1998 priznané práva konať štátne skúšky v 123 študijných odboroch bakalárskeho štúdia, 313 študijných odboroch magisterského, inžinierskeho a doktorského štúdia a v 210 špecializáciách magisterského štúdia.
VO SVETE SA VYSOKÉ ŠKOLY ČLENIA
Vo svete je bežné, že vysokoškolské vzdelanie sa dá získať na troch typoch škôl. Existujú bakalárske školy s odborným zvyčajne troj-štvorročným vzdelaním, školy, ktoré poskytujú úplné vysokoškolské vzdelanie, a vzdelávacie inštitúcie, ktoré vychovávajú budúcich vedcov, kde miera ich kvality spočíva vo vedeckom výskume. Na Slovensku vysoké školy nie sú takto diverzifikované, tvrdia, že poskytujú vzdelanie na rovnakej, najvyššej úrovni. Už v roku 1991 však experti OECD upozornili, že takáto situácia nie je normálna.
SOP V B. BYSTRICI ZNEPOKOJUJÚ ÚTOKY NA AKADÉMIU UMENÍ
Znepokojenie nad stupňujúcimi sa útokmi proti Akadémii umení v Banskej Bystrici vyslovila tamojšia krajská rada Strany občianskeho porozumenia. Reagovala na situáciu, ktorá vznikla po oznámení, že Akreditačná komisia ako poradný orgán vlády SR rozhodla neakreditovať tri fakulty Akadémie umení, ktorá vznikla pred tromi rokmi a v súčasnosti má takmer 230 študentov. Krajská rada SOP bude iniciovať podporné stanoviská krajských štruktúr ostatných politických subjektov. Svoje stanovisko o situácii Akadémie umení predloží na rokovanie Republikového predsedníctva SOP, ktoré sa zíde začiatkom novembra.
AJ DS V KRAJI PODPORUJE AKADÉMIU UMENÍ
Podporu zachovaniu Akadémie umení vyslovila aj organizácia Demokratickej strany (DS) v tomto krajskom meste. Vo svojom vyhlásení, ktorým reaguje na oznámenie Akreditačnej komisie neakreditovať tri fakulty AU, sa zároveň obracia na prezidenta SR, premiéra, ministra školstva a poslancov Národnej rady SR, aby hájili verejný záujem regiónu, pedagógov a študentov AU.