„budíček“ pre Veľkú Britániu, ktorú vzápätí charakterizoval ako dobre vyzbrojenú na technologickú revolúciu 21. storočia. Realizácia tohto plánu by mala priniesť rapídny počet užívateľov služieb internetu na Britských ostrovoch.
Plán je na prvý pohľad jednoduchý. Jeho princípom je iniciatíva, ktorá má sprístupniť osobné počítače rodinám s nízkymi príjmami za symbolický poplatok 5 libier za mesiac. G. Brown vo svojom vystúpení varoval pred potenciálnym nebezpečenstvom „rozdelenia spoločnosti na tých, ktorí majú prístup k informáciám, a tých, ktorí tento prístup nemajú. Na spoločnosť, ktorej supertrieda by bola online, a jej odpad bez prítupu k informačnej supersieti“. Vízia G. Browna ide však ešte ďalej. „Chcem, aby sa Británia stala vodcom v počte ľudí pripojených na internet,“ vyhlásil doslova.
Ďalším krokom by podľa pozorovateľov malo byť ohlásenie uvoľnenia obmedzení na zakladanie nových internetových spoločností. Predstava štátnej administratívy je zrejmá - počet firiem zaangažovaných v elektronickej komercii. G. Brown by mal tiež oznámiť aj zmeny v daňovej legislatíve, ktorá by umožnila daňové úľavy zamestnávateľom pri poskytovaní počítačového vybavenia pre súkromné účely svojich zamestnancov. „Nikto by nemal byť bez počítača alebo základných počítačových zručností,“ tak znie heslo internetovej revolúcie na Britských ostrovoch.
Zdá sa, že technologické zmeny na Britských ostrovoch berú výzvu informačnej revolúcie smrteľne vážne. Prístup k informáciám sa stáva základným ľudským právom a jeho potlačenie môže mať za následok skutočnú segmentáciu trhu práce. No nielen to. Na internete budú totiž v budúcnosti prístupné všetky informácie v takej komplexnej podobe, v akej ich dnes poskytujú len verejné a špecializované knižnice. MICHAL TURČAN