V jednom článku zmluvy sa hovorí o plnom finančnom zabezpečení cirkvi, iný však hovorí o rešpektovaní princípu nezávislosti cirkvi od štátu. Neprotirečia si tieto články?
„Obidve formulácie, ktoré ste spomenuli, predsa zodpovedajú faktickému stavu. Samozrejme, že cirkev musí byť nezávislá od štátu. Ak by mala byť závislá, tak by to bolo úplné popretie zmyslu cirkvi. Ak s tým SDĽ nesúhlasí, potom by bolo poctivé, keby povedala, že je za oddelenie cirkvi od štátu. A nie aby namietala proti článku v zmluve, ktorý len potvrdzuje vecný stav, ktorý tu existuje.“
Podľa niektorých ústavných právnikov zmluva čiastočne obmedzí právo poslanca slobodne sa rozhodovať pri prijímaní zákonov. Má sa náš právny poriadok prispôsobiť zneniu tejto zmluvy?
„Mal by azda zostať v rozpore s touto zmluvou? Výhrady voči tomuto článku považujeme za umelé, pretože takáto formulácia je bežnou súčasťou aj iných zmlúv. Ak poslanci svojím postojom nepodporia zosúladenie nášho práva s textom zmluvy, prispejú k tomu, že Slovenská republika poruší zmluvu. Poslanci sú slobodní a môžu hlasovať, ako chcú.“
Lenže budú hlasovať v rozpore s právom a touto zmluvou.
„Áno, ale bude to ich problém.“
Nie je to obmedzovanie ich slobody rozhodovania?
„Keď budú proti, tak aké je to obmedzovanie slobody. Ja len poukazujem na to, čo sa stane. No tak prispejú k porušeniu zmluvy.“
O znení zmluvy sa bude diskutovať. Podporíte kompromis?
„Rokovať sa dá vždy, ale obávam sa, že problém nespočíva v nájdení kompromisu.“
V čom teda spočíva?
„Spočíva v tom, že tieto dve strany sú zrejme proti prijatiu akejkoľvek zmluvy.“
BARBORA GÁBELOVÁ