Cesta guvernéra štátu Illinois Georgea Ryana na Kubu, prvá svojho druhu od Castrovej revolúcie v roku 1959, podporuje úsilie amerických podnikov ukončiť hospodárske embargo USA voči tomuto komunistickému ostrovu. Podľa analytikov však nezmení názory vo Washingtone. „Čím viac ľudí tam pôjde, tým lepšie. Čím viac kontaktov, tým lepšie. K dramatickým zmenám však nedôjde,“ povedal Wayne Smith, analytik Strediska pre medzinárodnú politiku a bývalý diplomat USA v Havane.
Republikán Ryan opísal svoju návštevu ako humanitárnu misiu. Jeho delegácia priniesla potraviny, školské potreby a lieky za 1 milión dolárov. Stretol sa s disidentmi, prešiel sa po uliciach Havany a v nedeľu bol na omši. Kubánska vláda, ktorá odmietla zahraničný tlak na uskutočnenie politických reforiem, vyhlásila, že návšteva signalizuje rastúci nesúhlas v istých amerických kruhoch s 37-ročným embargom - ktoré Fidel Castro nazýva blokádou, čo ochromila ekonomiku jeho národa. Zástancovia zrušenia obmedzení týkajúcich sa potravín a liekov vrátane republikánskeho senátora za Missouri Johna Ashcrofta tvrdia, že embargá zabraňujú vstupu amerických podnikov na lukratívne trhy, ale nemenia správanie postihnutých štátov. Ashcroft presadzoval návrh zákona, o ktorom sa bude v Senáte hlasovať v blízkej budúcnosti a ktorý z embarga vyjme potraviny a lieky. Zástancovia embarga vrátane poslancov kubánskeho pôvodu Lincolna Diaz-Balarta a Ileany Rosovej-Lehtinenovej - obaja sú floridskí republikáni - tvrdia, že sankcie musia ostať v platnosti, až kým Castro nebude súhlasiť s demokratickými reformami pre 11-miliónový národ, žijúci iba 160 km južne od Floridy.
Ryanova cesta, počas ktorej vyzval na ukončenie embarga, podľa analytikov nahnala vodu na mlyn zvýšenej ochote verejnosti i politikov oslabiť alebo zrušiť americké obchodné sankcie. „Čoraz viac umiernených ľudí a konzervatívcov dochádza k názoru, že táto politika je prekonaná. Je kontraproduktívna,“ povedal Smith. „Kuba minulý rok kúpila v zahraničí potraviny za miliardu dolárov a zaplatila za ne v hotovosti. Prečo nemôžeme Kube predať tieto potraviny my?“
Kuba predstavuje podľa niektorých odhadov trh s asi 1 miliónom ton pšenice ročne. Jej blízka poloha znamená pre USA, že americkí pestovatelia by mohli dopravovať pšenicu s nižšími nákladmi ako európski a kanadskí poľnohospodári. Zástanca embarga Diaz-Balart obvinil veľké americké podniky spolu s Clintonovou administratívou, že túžia, aby Castrova diktatúra pretrvala. „Toto je politika Clintonovej administratívy, ktorej je Ryan pešiakom. Čím viac konzervatívcov a republikánov sa im podarí získať vďaka obchodným kontaktom, tým lepšie pre ňu,“ vysvetľuje Diaz-Balart. „Castro je dobrý pre veľkopodnikateľov. Tam zaplatíte robotníkom iba päť dolárov mesačne a neexistujú tam žiadne práva zamestnancov.“
Damian Fernandez, odborník na Kubu na Floridskej medzinárodnej univerzite, však tvrdí, že diskusii o možnej zmene politiky voči Kube chýba potrebná podpora, aby došlo k reálnej zmene. „Podľa mňa tu chýba ešte kúsok. Možno by stačilo, keby prezidentský kandidát jasne povedal ‘toto treba zmeniť‘. Alebo by mal vstať popredný kubánsky vodca zo starej školy a povedať: ‘Nastal čas zmieriť sa. Pouvažujme o ďalšom osude embarga.‘“ (REUTERS)