Protimonopolný úrad (PMÚ SR) schválil spojenie Juhocukru Dunajská Streda a Trebišovského cukrovaru. Dunajskostredský cukrovar tak nadobudol s 38-percentným podielom spoločnú kontrolu s Potravinárskym kombinátom (PK) Trebišov nad podnikom Trebišovský cukrovar. Cieľom spojenia cukrovarov je nájsť pre obidve spoločnosti výhodné riešenie v čase nedostatočne chráneného slovenského cukrovarníckeho trhu a nestabilných cien cukru, ako aj zefektívniť výrobu. Vzájomná spolupráca by podľa neho mala smerovať aj k vyrovnaniu záväzkov voči pestovateľom cukrovej repy a zákazníkom Trebišovského cukrovaru na východnom Slovensku. PMÚ SR konštatoval vo svojom rozhodnutí 35,37% podiel obidvoch spoločností na trhu podľa historického princípu. Ďalej uviedol, že vzhľadom na podiel cukrovarov spojených so spoločnosťou Word (približne 40 %) a rakúskou spoločnosti Agrana (zhruba 20 %) nedôjde touto koncentráciou k podstatnej zmene vo fungovaní trhu ani k porušovaniu hospodárskej súťaže.
ZAMESTNANCI MARTINMETALU ČAKAJÚ NA ROZHODNUTIE NS SR
Riešenie konkurzu spoločnosti Martinmetal Martin nepokročí pred tým, ako Najvyšší súd SR (NS SR) rozhodne o podaní jedného zo zamestnancov, ktorý napadol dôvody svojho prepustenia. Ani potom však nebude reálnejšie vyplatenie 30 mil. Sk, ktoré podnik dlhuje takmer 400 bývalým zamestnancom za prvé tri mesiace roka na mzdách a odstupnom. Na účtoch spoločnosti je totiž len asi desatina tejto sumy a správkyňa konkurznej podstaty musí dodržať princíp rovnomerného uspokojovania dlžníkov.
OBRAT FIDESU DOSIAHOL DVE MILIARDY SK
Najväčší slovenský distribútor zdravotníckych produktov Fides - zdravotnícke zásobovanie Bratislava dosiahol napriek nepriaznivej situácii na trhu s liekmi deväťmesačný obrat 2,005 mld Sk. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to predstavuje nárast o 37 %. Za tri štvrťroky tohto roka vykazuje spoločnosť hrubý zisk v objeme 44,35 mil. Sk. Jeho výšku výrazne znižovali kurzové straty, pričom ich účtovná hodnota sa vyšplhala za deväť mesiacov na 51,73 mil. Sk. Podiel importovaných liekov na celkovom objeme spotrebovaných liekov totiž predstavuje 87 %.
CENTRÁLNA VLÁDA SA NA DLHU EÚ PODIEĽA 80 %
Schodok verejných financií štáty Európskej únie (EÚ) v období od roku 1995 do roku 1998 realizovali vo väčšej miere formou dlhodobého zadlžovania. Na centrálnu vládu pritom pripadalo viac ako 80 % všetkých záväzkov štátu. Najväčšia časť týchto záväzkov, ktoré boli predovšetkým vo forme dlhodobých štátnych cenných papierov s pevnou úrokovou sadzbou, bola denominovaná v národných menách. Vyplýva to zo správy štatistického úradu EÚ Eurostat o dôležitých črtách štruktúry verejného dlhu v štátoch EÚ a v Nórsku.
(SITA)