PEŇAŽNÝ TRH: Vysoký záujem komerčných bánk o refinančný repotender centrálnej banky, relatívne nízky dopyt v aukcii štátnych pokladničných poukážok (ŠPP) a mierny vzostup úrokových sadzieb včera naznačili možné zmeny v situácii na slovenskom peňažnom trhu.
Likviditu bankového sektora NBS posilnila sedemdňovým repotendrom v objeme 2,5 miliardy Sk za priemernú cenu 11,62 % p. a. Podľa dílera Istrobanky Dušana Krajčiho dopyt bánk v repotendri prekročil akceptovanú sumu približne dvojnásobne. Dôvodom bol pretrvávajúci podstav v plnení povinných minimálnych rezerv (PMR), ako aj aukcia ŠPP. Z bankového sektora včera vo forme daňových odvodov podnikateľov odišli približne 3 miliardy Sk, čo sa nepriaznivo prejavilo na stave likvidity. Sektor ako celok je v podstave od začiatku prebiehajúcej periódy a k včerajšiemu dňu spĺňal povinné minimálne rezervy na 99,81 %. Refinančná aktivita NBS v objeme približne 1,5 až 2 miliardy Sk sa dá vzhľadom na splatnosť repotendra očakávať aj vo štvrtok. Nervozita sektora, ktorú nezmiernila ani aktivita NBS, sa odrazila na výsledkoch aukcie štátnych pokladničných poukážok. Ministerstvo financií akceptovalo len 1,032 miliardy Sk pri priemernom výnose 13,264 % p. a. Podľa D. Krajčiho sa dá očakávať zmena doterajšieho priebehu aukcií, kde ministerstvo financií postupne znižovalo maximálny výnos a banky sa predháňali v dopytových objemoch.
Budúci vývoj bude vo veľkej miere závisieť od postoja ministerstva financií a schopnosti vlády dodržať plánované parametre štátneho rozpočtu. Ďalším prejavom celkovej nervozity bol mierny nárast cien korunových depozít. Úrokové sadzby úložiek so splatnosťou jeden deň až jeden mesiac sú prakticky vyrovnané na úrovni 11,8/12,2 % p. a., posun zaznamenali aj ceny trojmesačných fondov na 13,3/13,8 % p. a. a šesťmesačných na 13,5/14% p. a.
DEVÍZOVÝ TRH: Hodnota slovenskej meny v stredu zaznamenala ďalšie mierne oslabenie. Aktivita domácich aj zahraničných bánk sa sústredila na popoludňajšie hodiny a relatívne veľké objemy obchodov sa prevádzali oboma smermi. Otváracia úroveň 43,660/760 SKK/EUR ostávala až do poludnia prakticky rovnaká. Po masívnych predajoch devíz koruna posilnila na 43,560/660 SKK/EUR, vzápätí však nastal opačný tok devízových prostriedkov, čo pokles kurzu najprv skorigovalo a neskôr otočilo až na úroveň 43,700/780 SKK/EUR. (TASR)