BRATISLAVA (SME - dd) - Napriek tomu, že viacerí ekonómovia vrátane predstaviteľov Národnej banky Slovenska skonštatovali, že v posledných mesiacoch dochádza vo vývoji verejných financií k pozitívnom trendom, základný problém - vytláčanie súkromných investícií štátnymi pociťuje Slovensko aj naďalej. Vidieť to najmä na tom, do ktorých sektorov v poslednom čase smeruje prírastok úverov.
Medziročné tempo rastu čistého úveru vláde dosiahlo na konci septembra 28 percent. Takúto mieru si s malými odchýlkami udržuje už tretí mesiac. Tempo zadlžovania vlády síce nie je až také vysoké ako v prvom polroku, naďalej však rastie rýchlejšie ako celkový objeme úverov v slovenskej ekonomike. Ich objem totiž vzrástol za posledný rok o 10,8 percenta. Práve fakt, že zadlženosť vlády rastie niekoľkonásobne rýchlejšie ako celkový objem úverov na Slovensku, je prejavom vytláčania súkromných investícií vládnou spotrebou. Tento trend dokumentuje aj iné číslo - pred rokom dosahovala čistá zadlženosť vlády 23,4 % domácich úverov, teraz je to už 27,1 %.
Najjasnejšie je však vidieť mieru vytláčania súkromných investícií spotrebou vlády na distribúcii úverov. Za prvých deväť mesiacov tohto roka sa objem úverov na Slovensku zvýšil o 28 mld Sk. Z tohto objemu vláda spotrebovala 12,7 mld Sk a FNM 1,3 mld Sk. Spolu tak verejný sektor spotreboval 14 mld Sk, čo je presná polovica celkového prírastku úverov. Objem úverov obyvateľstvu sa zvýšil o šesť mld Sk, čo je asi 21 % úverov. Zvyšných osem mld Sk, čo je takmer 29 % celkového prírastku ostáva podnikom. Zaujímavosťou tohto vývoja je aj fakt, že objem korunových úverov podnikom sa od začiatku roka znížil, objem devízových úverov podnikom však zaznamenáva prudký rast. Dôvodom tohto trendu sú ešte stále vysoké sadzby pri korunových úveroch. Ich výsledkom je jav, ktorý sa nazýva dolarizácia ekonomiky.
Ešte výraznejší trend vytláčania súkromných investícií vidieť na vývoji za tretí štvrťrok. Ak totiž v prvom štvrťroku čistý úver slovenskej vlády dokonca klesol, v druhom štvrťroku tvorilo jeho zvýšenie už 49 % prírastku. V treťom štvrťroku potom do vládneho sektora smerovalo až 74 % prírastku úverov. Keďže ďalších vyše 23 % úverov smerovalo medzi obyvateľstvo, objem úverov podnikom sa v treťom štvrťroku zvýšil len o 0,3 mld Sk, čo sú necelé tri percentá príratsku úverov v SR.