sa ich kariérové problémy pomerne častým javom. Nastáva obdobie tzv. druhej kariéry. Tým, že majú vlastne polovicu životnej dráhy za sebou, prehodnocujú svoje životné skúsenosti. Niektoré firmy túto vekovú kategóriu obchádzajú a tvrdia, že je neprispôsobivá. Ak chcú ľudia v strednom veku v práci uspieť, musia si veriť. Myslím si, že nie sú horší ako mladší. Niekedy sú dokonca kvalifikovanejší a zodpovednejší.
Problémom nie je vek, ale uvedomenie si skutočnosti, že ten, kto chce byť úspešný, musí udržiavať kontakty s nadriadenými, s vplyvnými ľuďmi, vyvíjať aktivitu a byť „na očiach“ v správnom čase a na správnom mieste. Treba sústavne bojovať o prestíž a rešpekt.
Každá organizácia dosahuje svoje ciele prostredníctvom svojich zamestnancov. Sebarealizácia a tvorivá aktivita zamestnancov (vrátane ľudí v strednom veku) rozvíja v konečnom dôsledku celú organizáciu. Preto je žiaduce uvedomiť si aj rozdiel medzi biologickým a kalendárnym vekom pri uzatváraní pracovného pomeru uvedených vekových skupín. Je dokázané, že aj obdobie stredného veku disponuje mnohými výhodami a danosťami, a to hlavne dôkladným ovládaním problematiky svojho odboru, väčším rozhľadom, uvážlivosťou a zodpovednosťou.
Výskumy nemeckých psychológov zistili, že manažéri v strednom veku majú vyššiu úroveň pragmaticky zložky inteligencie, ktorú si dokážu nielen zachovať, ale aj rozvíjať. Dobré výsledky dosahujú tiež v produktívnom myslení (bohatstvo myšlienok, schopnosť riešiť nové prob-lémy a nachádzanie rôznych alternatívnych riešení).
Z tohto dôvodu musia zohrávať dôležitú úlohu pri obsadzovaní riadiacich postov nielen vek, ale aj praktické manažérske zručnosti.
Na čom teda najviac záleží v takej životnej situácii, v ktorej sa človek vyrovnáva s novým životným postavením, novou rolou, novým sociálnym prostredím? Zrejme na tom, koľko spoločenských zásad, princípov, postupov, praktík, očakávaní a skúseností si osvojil a dokáže ich aj uplatniť.
Záleží aj na tom, do akej miery prijme jeho riešenie okolie a nakoľ-ko sa sám vie vtesnať do nových okolností. Netreba ešte zabúdať na veľmi dôležitú skutočnosť. Moderný svet bude musieť stále viac využívať profesionálnu etiku a etiku ľudskej práce. Jedine touto formou sa budú dodržiavať mravné kódexy konkrétneho pracovníka, ako aj aplikácia etických princípov. Treba si ďalej uvedomiť, že žijeme vo svete konkurencie. Pohodlný svet je preč. Preto treba dokazovať svoju životaschopnosť a prosperitu bez ohľadu na svoj vek.
PhDr. DUŠAN PIRŠEL
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)