V expertnej komisii sedeli aj zástupcovia SDĽ. Prečo už tam neprezentovali svoje výhrady?
„Oni ich prezentovali a ostalo niekoľko sporných bodov, ktoré sa majú vyriešiť priamo na vláde.“
Môže vyhlásenie SDĽ ohroziť prijatie zmluvy vo vláde?
„Je zložité na to odpovedať. Ak sa sporné body vyriešia, tak hádam tú zmluvu podporia.“
Myslíte si, že SDĽ je proti zmluve s Vatikánom aj z ideologických dôvodov?
„Nemyslím si to. Vždy sa hovorilo vecne a hovorilo sa o konkrétnych ustanoveniach, ktoré by mohli byť v rozpore s našimi zákonmi či dokonca s ústavou.“
Mnohí politici zatiaľ nepoznajú návrh zmluvy. Súhlasíte s tým, že zmluva by sa mala stať predmetom širšej verejnej diskusie?
„O zmluve sa rokuje niekoľko rokov. My sa ňou zaoberáme od nástupu do funkcie. Domnievam sa, že každý, kto mal záujem, sa k tomu dokumentu mohol dostať normálnou cestou. Veď to nie je tajný dokument.“
Malo by prijatiu tejto zmluvy predchádzať schválenie zákona, ktorý by zaručoval rovnoprávne postavenie ostatných cirkví a náboženských spoločností vo vzťahu k štátu?
„O tom som presvedčený. Napokon, sám som predložil do vlády zákon, ktorý hovorí o rovnoprávnom postavení všetkých cirkví vo vzťahu k štátu. Otázka, či bude o niekoľko dní skôr prijatá zmluva s Vatikánom alebo schválený tento zákon, je vecou etickej roviny. Som však presvedčený, že pred ratifikáciou zmluvy s Vatikánom v parlamente sa prijme aj novela zákona o cirkvách a náboženských spoločnostiach.“
Je jednou zo sporných vecí v návrhu zmluvy s Vatikánom, že nedotknuteľnosť spovedného tajomstva zahŕňa právo odmietnuť vypovedať pred štátnymi orgánmi SR vrátane povinnosti oznámiť trestný čin?
„Je to jeden zo sporných bodov. Dospeli sme k dohode, že spovedné tajomstvo je nedotknuteľné. Ale SDĽ a aj viacerí nepovažujú za potrebné, aby bola v zmluve uvedená aj dikcia o oznámení trestného činu.“
IGOR STUPŇAN