Na Wall Street sme v týchto dňoch svedkami neutíchajúcej neistoty ohľadom budúceho vývoja. Pred časom poukázal šéf americkej ústrednej banky Alan Greenspan na - podľa svojho náhľadu - privysoké kurzy akcií. Takmer ihneď po jeho vyhlásení začala klesať hodnota účastín. Hlavný burzový ukazovateľ Dow Jones Industrial Average (index 30 najväčších priemyselných gigantov v Spojených štátoch) sa len tak-tak udržal nad magickou hranicou 10 000 bodov. V prvej polovici uplynulého týždňa však boli aktéri na parkete prekvapení pozitívnymi údajmi o vývoji miery inflácie. Spotrebiteľské ceny v Amerike vykazujú menší rast, než sa všeobecne predpokladalo. To znamená, že sa znižuje riziko zdvihnutia úrokovej sadzby. K tomuto kroku pristupuje centrálna banka totiž okrem iného vtedy, keď chce bojovať proti inflačnému riziku. A rast úrokovej miery je jedom pre vývoj akciových kurzov, lebo vyššie úroky znamenajú väčšiu príťažlivosť vkladania peňazí do bezrizikových štátnych dlhopisov a menšiu atraktívnosť investovania finančných prostriedkov do účastín, nezriedka podliehajúcim búrlivým výkyvom. Priaznivé informácie o americkej miere inflácie sa následne premietli do obchodovania na newyorskej burze: Dow Jones stúpol napríklad v stredu na 10 392 bodov, čo je oproti pondelku nárast o vyše 3,5 %.
Najnovšie dáta o amerických spotrebiteľských cenách však nie sú jedinou ekonomickou veličinou, ktorú majú pred očami washingtonskí ústrední bankári. A tak sa burzoví augurovia naďalej usilujú čítať medzi riadkami vyhlásení Alana Greenspana a ďalších členov prezídia centrálnej banky. Ako uvádza renomovaný nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung, polovica burzových expertov sa domnieva, že americká ústredná banka zvýši úrokovú sadzbu a polovica, že nie. Dochádza teda k patovej situácii medzi optimistami a pesimistami. To zase znamená, že neutrálni pozorovatelia burzového diania sa prikláňajú k prognóze, podľa ktorej budeme v blízkej budúcnosti pozorovať pomerne hektické výkyvy kurzov akcií bez toho, aby sa z nich dal vyčítať všeobecný trend. Burzová obloha by sa mala vyjasniť najneskôr 16. novembra, keď bude zasadať prezídium americkej centrálnej banky, na ktorom sa rozhodne, či sa v Spojených štátoch zdvihne úroková sadzba, alebo či zostane na dnešnej úrovni.
Slovenské akcie zaznamenali podľa údajov v odbornom časopise Boerse Online na nemeckej burze pomerne pozitívny týždeň. Nafta Gbely stúpla k 19. októbru oproti 12. októbru o 2,22 % na 9,20 EUR, Slovakofarma o 4,21 % na 49,50 EUR a Slovnaft o 1,00 % na 14,14 EUR. VSŽ Košice zostali na úrovni 2,50 EUR. Jedine Váhostav Žilina klesol: o 1,82 % na ročné minimum 5,40 EUR.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov