Ako ste prijali tento počin prezidenta?
„Najskôr s veľkým záujmom a potom s uspokojením, že veľvyslanec nedostal vyznamenanie za dodržiavanie, ale ani za nedodržiavanie ľudských práv. Viem, že bol vyznamenaný za svoju diplomatickú činnosť a rozvoj hospodárskych vzťahov. Každá správa o kontaktoch politikov s Čínou, či už u nás, alebo v zahraničí, vzbudzuje veľkú pozornosť a vždy sa objavujú otázky, či je správne rozširovať politické a hospodárske kontakty s touto krajinou. Predpokladám, že prezident zvážil všetky okolnosti a že prevážili politické a hospodárske výhody nad tým, aby nedošlo k ďalšiemu poškodeniu ľudských práv v Číne.“
Stoja však hospodárske záujmy SR nad dodržiavaním ľudských práv v ktorejkoľvek časti sveta?
„Takto otázka nestojí. Očakávam však, že naši ustavní činitelia budú pri každom kontakte zdôrazňovať dodržiavanie ľudských práv v Číne a že nie je možné konať na úkor ľudských práv.“
Prečo potom taká vlažná argumentácia J. Migaša v Číne, ktorý dával dôraz na hospodárske vzťahy a prízvukoval, že sa netreba miešať do vnútorných záležitostí?
„Nechcem sa k tejto otázke postaviť farizejsky. Treba však vidieť, že taká významná osobnosť ako britský premiér Tony Blair, u ktorého niet pochýb, že by nectil ľudské práva, sa stretol s čínskym prezidentom. Stretnutie na takej vysokej úrovni znamená aj uznanie politiky danej krajiny.“
V Česku minister Grégr tiež navrhol vyznamenanie čínskeho veľvyslanca, avšak po tlaku médií i viacerých politikov k tomu nedošlo. Myslíte si, že ČR mala v tejto veci zásadovejší postoj?
„Nechcem sa dotknúť politiky ČR. Je to jej vec. Ani jeden český politik však neprotestoval proti postaveniu plotu v Ústí nad Labem, ktorým oddeľovali Rómov.“
IGOR STUPŇAN