Uplynulý týždeň si aktéri na newyorskej burze pripomenuli deviate výročie historicky jedinečného rastu kurzov. 11. októbra 1990 bol Dow Jones Industrial Average (index 30 najväčších amerických priemyselných gigantov) na úrovni 2365 bodov. Odvtedy sme na Wall Street svedkami viac-menej neustáleho rastu tohto najdôležitejšieho burzového barometra. Vzostup síce z času na čas prerušila technická korektúra či náhly prepad hodnoty účastín, na dlhodobej pozitívnej tendencii to však nič nezmenilo. V súčasnosti sa Dow Jones pohybuje nad úrovňou 10 000 bodov. Za deväť rokov ide teda o vzostup o vyše 400 %.
Takéto kladné štatistiky môžu na jednej strane oblažiť srdce burziánov, ktorí vhodne investovali svoje peniaze. Na strane druhej nemajú, pravda, priveľkú výpovednú hodnotu pre správanie sa v blízkej a menej blízkej budúcnosti. Na burze sa totiž obchoduje práve s budúcnosťou: kurz akcií je odrazom očakávaní ekonomických odborníkov o vývoji zisku príslušnej akciovej spoločnosti a o vývine makroekonomického okolia - najmä úrokovej sadzby.
Ak sa totiž zvýši úroková miera, poklesne príťažlivosť vkladania finančných prostriedkov do akcií, podliehajúcich nezriedka veľkým kurzovým výkyvom, a vzrastie atraktivita investovania do (bezrizikových) štátnych dlhopisov. Mnoho hospodárskych ukazovateľov naznačuje, že americká, ako aj európska a britská ústredná banka onedlho zdvihnú úrokovú sadzbu. Nemálo burzových augurov nevylučovalo zvyšovanie úrokov počas októbrových zasadaní týchto troch (pre medzinárodné finančné kruhy) kľúčových centrálnych bánk. Nestalo sa tak; len americká ústredná banka uviedla, že sprísni menovú politiku. Týmto vyhlásením chcela zrejme naznačiť, že pokiaľ sa situácia priveľmi nezmení, vzrastie v novembri v Spojených štátoch úroková sadzba pre krátkodobé medzibankové obchody. Zvýšenie úrokovej miery v Európskej únii a vo Veľkej Británii by bolo len otázkou času. A ako sme už naznačili, takýto krok ústredných bánk by mal za následok zvýšenie dopytu po štátnych obligáciách a pokles dopytu po akciách - a následne zníženie kurzov účastín. Obozretní burziáni preto už začínajú pomaly, ale iste predávať niektoré akcie. Príznačné je, že Dow Jones minulý týždeň poklesol pod psychologicky dôležitú hranicu 10 500 bodov. Najbližšie zasadanie európskej centrálnej banky je 4. novembra, americkej 16. novembra - a dovtedy budeme podľa všetkého svedkami hektických výkyvov na medzinárodných burzách.
Slovenské akcie zažili podľa údajov v odbornom časopise Boerse Online na nemeckej burze nejednotný týždeň. Nafta Gbely zostala k 12. októbru na úrovni 9,00 EUR, podobne ako VSŽ Košice na 2,50 EUR. Slovakofarma stúpla oproti 5. októbru o 1,06 % na 47,50. Slovnaft klesol o 0,71 % na 14,00 EUR a Váhostav Žilina o 1,79 % na ročné minimum 5,50 EUR.
JÁN ŠALGOVIČ,
Mníchov