Keď v sobotu v Tatranskej Javorine premiéri Visegrádskej štvorky bez kravát dorazili z pracovného stretnutia s hodinovým oneskorením na tlačovú konferenciu, dobre naladený český premiér Miloš Zeman hneď pri dverách utrúsil na adresu Mikuláša Dzurindu: „Jediný, kto je tu v saku.“ Slovenský premiér sa objavil v čiernom roláku pod sakom, Viktor Orbán v kockovanej košeli a bielej veste, český a poľský premiér zvolili voľnejšie svetre v sivých farbách. Úvodný piatkový večer sa vraj vydaril a premiéri sa aj so svojimi polovičkami dobre zabávali. Podľa dobre informovaného miestneho taxikára slovenský premiér pil karpatské brandy. Hlavnou témou summitu bola medzi novinármi kauza popradské pivo, vhodné podľa Zemana na čistenie zubných protéz. Zeman si ho napokon zo Slovenska aj napriek snahe miestnych pivovarníkov neodniesol. Po tlačovke ho odmietol prebrať od redaktora rádia Tatry s konštatovaním, že by si radšej zobral tokajské víno. Popradské pivo sa nepilo ani na slávnostnom obede v Zbojníckej kolibe v Starej Lesnej, kde sa napriek miestnym špecialitám, ako sú tatranský čaj, ovčí syr, bačov vývar, zbojnícka živánska a čučoriedkový koláč, čapoval Zlatý bažant. Zbojnícka koliba sa napokon neplánovane stala aj konečnou stanicou štyroch premiérov. Tatranský severák im zabránil vyviezť sa lanovkou z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso, ktoré bolo pre silný vietor náhradným variantom za výlet na Lomnický štít. Napokon bolo príliš nebezpečné aj Skalnaté pleso, na ktorom si mohli vyskúšať divoko hojdajúce sa lanovky len novinári, ktorí na svoje obete čakali márne. Ďalšie stretnutie bez kravát sa uskutoční zhruba o rok v Karlových Varoch. „Nie je to kvôli becherovke,“ povedal Miloš Zeman. Maďarský premiér v tomto kúpeľnom meste totiž ešte nikdy nebol a to je ten jediný a pravý dôvod, prečo bude stretnutie v Karlových Varoch, vysvetlil rýchlo Zeman.
MAREK CHORVATOVIČ
INTEGRAČNÉ PODMIENKY, KTORÉ ARMÁDA NESPĹŇAAby sa Slovensko začlenilo do Severoatlantickej aliancie, musí splniť aspoň minimálne podmienky. Dnes viac alebo menej nespĺňa tieto základné predpoklady:
Organizačné štruktúry: začlenenie Generálneho štábu Armády SR do ministerstva obrany, čo sa však v najbližšom čase bude v rámci reformy realizovať, čím bude podmienka splnená.
Legislatíva a spôsob financovania: v súčasnosti sú v nich značné rezervy. Krajiny NATO musia na armádu vyčleniť zo štátneho rozpočtu každý rok minimálne sumu rovnajúcu sa dvom percentám z hrubého domáceho produktu. U nás sa v rozpočte na rok 2000 počíta s 1,35 percenta hrubého domáceho produktu, čo je hlboko pod priemer.
Obranné plánovanie: základná forma riadenia všetkých armád členských štátov NATO. Systém obranného plánovania je predovšetkým záležitosť štátu, ktorý musí navodiť systém pri plánovaní a spotrebe finančných zdrojov v súlade so zásadami, ktoré sú zhrnuté pod názvom obranné plánovanie. Tento systém na Slovensku nie je ani pripravený a ide o jedno z kritérií, ktoré Slovensko nespĺňa. Ministerstvo obrany pripravuje k tomu koncepčné materiály.
Technické problémy: ide hlavne o kompatibilitu na všetkých stupňoch. Problémy sú najmä s komunikáciami, spojovacími systémami.
Sociálna sféra: problematické sú kariérne poriadky, systém vzdelávania.