BRATISLAVA (SME - gk) - Eúropska komisia (EK) vo svojej pravidelnej správe o Slovensku pozitívne zhodnotila ekonomický vývoj krajiny v tomto roku. Ako sa píše v správe, Slovensko politikou ekonomických reforiem prispelo k tomu, že trhové hospodárstvo krajiny sa stáva čoraz funkčnejším. Kým v roku 1997 komisia potvrdila, že krajina zaviedla niektoré potrebné kroky na rozvoj trhovej ekonomiky, o rok neskôr už vyhlásila, že väčšina krokov týmto smerom už bola urobená. Najväčším nedostatkom podľa minuloročnej správy však bola nedostatočná transparentnosť v ekonomických procesoch krajiny.
Európska komisia vo svojej tohtoročnej správe vyzýva na pokračujúcu implementáciu rozhodnutí, ktoré boli obsahom ekonomického balíka. Tie by mali Slovensko posunúť bližšie k zlepšeniu ekonomických a právnych podmienok na fungovanie trhovej ekonomiky, a tým aj k vstupu do EÚ. Progres smerom k makroekonomickej rovnováhe prispeje podľa EK ku konkurencieschopnosti Slovenska v rámci Európskej únie zo strednodobého hľadiska. Správa oceňuje kroky slovenskej vlády na zmenšovanie vnútornej a vonkajšej nerovnováhy. Ako však správa ďalej zdôrazňuje, súčasťou týchto reforiem, ktoré musia aj v nasledujúcom roku pokračovať, by malo byť vytvorenie bankového sektora, ktorý by bol schopný funkcie finančného sprostredkovateľa. Okrem toho EK upozorňuje na to, že je dôležité, aby privatizácia prebehla transparentným spôsobom.
Aj napriek tomu, že Slovensko prijalo podmienky Európskej menovej únie (EMÚ), iba málo postúpilo v prípravách na vstup do únie. Medzi legislatívnymi zmenami, ktoré vyžaduje EMÚ, je aj zmena zákonov, ktoré dovoľujú, aby centrálna banka mohla priamo financovať vládu. Nedostaok vidí EK hlavne v tom, že štátna správa má prednostný prístup do štátom vlastnených finančných inštitúcií, ktoré sú príliš závislé od vlády. Podľa správy sa vykazovanie štatistických údajov v ekonomickej oblasti blíži k štandardom Európskej únie, ale aj tak musí vláda uskutočniť opatrenia na úplnú harmonizáciu. Najviac zmien bude potrebných vykonať hlavne v oblasti regionálnych štatistík a pri sledovaní ukazovateľov z oblasti malých podnikateľských subjektov a vládnych financií.
EK identifikuje ako hlavné oblasti reforiem implementáciu krokov na odstránenie vnútornej a vonkajšej nerovnováhy a udržanie makroekonomickej stability. Okrem toho EK zdôraznila potrebu pokračovania štrukturálnych reforiem a reštruktruralizácie finančného a bankového systému. EK vyhlásila, že Slovensko pokročilo pri riešení týchto problémov, keďže vláda prijala opatrenia na zmiernenie nerovnováh. Tými boli zvýšenie štátnych príjmov a obmedzenie verejných výdavkov. Reštrukturalizácia podnikového a bankového sektora sa nachádza zatiaľ iba v počiatočnom štádiu, ale aj napriek tomu sa v správe píše, že Slovensko už čiastočne splnilo priority požadované Európskou úniou.