Výrobcovia a predajcovia predmetov ľudovej výroby predstavia ukážky svojej práce na tradičnom hodovom jarmoku ľudových remesiel, ktorý sa uskutoční v nedeľu v Mikušovciach, okres Ilava, už tretí raz. Pripravuje ho občianske združenie Spod skál Mikušovce ako spoločenské stretnutie domácich tvorcov i priaznivcov z iných obcí Bielych Karpát. „Hlavnou myšlienkou bolo a je využitie tradícií, zručností a znalostí miestnych zdrojov. Pre usporiadateľov, obyvateľov obce a jej okolia sa podujatie stáva jedným z dlhodobých programov miestneho rozvoja regiónu Bielych Karpát,“ povedala členka organizačného výboru Alexandra Janíková. V rámci jarmoku otvoria výstavu ukážok tohtoročnej úrody a šikovnosti obyvateľov regiónu, prezentovať sa budú takisto viaceré folklórne súbory od nás aj z Čiech.
ĽUD GRIFOV A LEVOV V LEVICIACH
V Doboóvskom kaštieli levického hradného areálu je od pondelka verejnosti sprístupnená výstava s názvom Ľud grifov a levov s podtitulom Avarské pohrebisko v Komárne. Výstavná expozícia predstavuje unikátne hrobové nálezy z tohto pohrebiska. Návštevníci tu môžu vidieť liate pozlátené bronzové kovania garnitúr, opaskov a konského postroja, ktoré sú zdobené rôznymi ornamentami. Objavujú sa na nich ľudské postavy, zvieratá alebo rastlinné motívy. Remeselníci s obľubou zobrazovali grifa, orla, leva a diviaka. Zvláštnu pozornosť si medzi exponátmi zasluhuje nákončie remeňa, na ktorom je zobrazený zápas človeka s levom a kovanie s vyobrazením orla a kríža. Všetky nálezy boli nájdené na pohrebisku v Komárne, kde desať rokov prebiehal archeologický výskum. Bolo odhalených 153 hrobových celkov, z toho 63 jazdeckých hrobov.
RADATICKÝ KAŠTIEĽ ZREKONŠTRUOVANÝ
V obci Radatice neďaleko Prešova slávnostne posvätili nedávno zrekonštruovaný neskoroklasicistický kaštieľ z roku 1828 a zároveň boli posvätené nové obecné symboly - zástava a erb. Obnovu kaštieľa, ktorý je zapísaný v zozname kultúrnych pamiatok Slovenska, vykonala obec Radatice svojpomocne a na vlastné náklady, keďže fond Pro Slovakia jej žiadosti nevyhovel. Starosta obce Jozef Bugoš uviedol, že na rekonštrukciu vynaložili takmer tri milióny korún a podieľali sa na nej samotní obyvatelia, firmy sídliace v katastri obce i učni Stredného odborného učilišťa stavebného z Prešova. K ďalším zaujímavostiam Radatíc patrí napr. skutočnosť, že gotický oltár z 15. storočia, ktorý bol súčasťou miestneho kostola, sa nachádza v budapeštianskej národnej galérii. Podľa J. Bugoša opustil obec ešte za Rakúska-Uhorska, v roku 1906.
KONTAJNERY V BRATISLAVE
Riaditeľ EKO-podniku verejno-prospešných služieb mestskej časti Bratislava-Nové mesto Viliam Žákovič upozorňuje občanov, že 30. októbra končí rozmiestňovanie veľkoobjemových kontajnerov. Išlo o bezplatnú službu občanom Nového Mesta. Rozpis stanovísk je uvedený v textových správach Televízie Nové Mesto vysielaných denne okrem nedele od 6.00 do 24.00 h. (TASR, r)