Na politickej scéne sa rozpútala diskusia o obsadení postu predsedu Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ). Politici vládnej koalície pripúšťajú, že šéfom NKÚ by sa mohol stať aj človek navrhnutý opozíciou. HZDS včera navrhlo svojho podpredsedu Sergeja Kozlíka.
Má Kozlík morálne aj odborné predpoklady na post predsedu Najvyššieho kontrolného úradu?
„Na to sa ťažko odpovedá, pretože to, čo sa okolo obsadenia postu predsedu robí, je scestné. Keby si politici uvedomili, že NKÚ je nezávislý a apolitický kontrolný orgán, nebudú riešiť post predsedu politicky. Politické prestrelky sú zbytočné.“
Nie je v iných krajinách bežné, že tieto posty obsadzujú aj politici?
„Mám štandardy, pravidlá a odporúčania z Európskej únie aj zo svetovej organizácie INTOSAI, z ktorých jednoznačne vyplýva, že Najvyšší kontrolný úrad musí byť apolitický a nezávislý. Politici by mali povedať - nie je to post pre politikov, ale pre odborníka, ktorý spĺňa kvalitatívne ukazovatele, ovláda reči, vyzná sa v účtovníctve a bude držať štafetu nezávislosti. Inak sa to nedá robiť. Som rád, že sa doteraz dala udržať situácia, keď sú kontrolóri nezávislí.“
Hovorievate, že NKÚ by mal mať väčšie právomoci. V čom konkrétne?
„Pred rokom 1993 sotva niekto predpokladal, že sa vytvorí Národný úrad práce, ktorý bude ročne manipulovať so štyridsiatimi miliardami, že sa vytvoria súkromné zdravotné poisťovne, ktoré budú mať dohromady sedemdesiat miliárd korún verejných prostriedkov. Toto všetko je mimo kontroly Najvyššieho kontrolného úradu, preto chceme, aby sa právomoci rozšírili na kontrolu všetkých verejných prostriedkov a možnosť zverejňovať výsledky kontroly. Keby sme mohli zverejňovať všetko, čo uznáme za vhodné, prudko by stúpla disciplína.“ RICHARD FILIPKO