SÚK je od svojho počiatku členom Federácie európskych karikatúr FECO. Kazo Kanala, jej predseda, a Kornel Földvári majú asi najčerstvejšie a najintenzívnejšie spomienky na zážitky zo svetovej výstavy vo Francúzsku z dvojtisícového mestečka Saint Just le Martel. Pod názvom 18. salón medzinárodného humoru a satiry sa tam pred pár dňami skončila ďalšia udalosť vo svete kresleného humoru. Výstava karikovaných pohľadov na tému milénium s medzinárodným zastúpením umelcov načrtávala rôznorodý pohľad na túto problematiku. Jej súčasťou boli aj profilové expozície R. Payneta, karikaturistu a ilustrátora (autora lyrických a poetických obrázkov) a C. Sereho. Návštevníci mali možnosť vniknúť do dejín francúzskej politickej satiry. SÚK mala na spomínanej výstave silné zastúpenie svojich diel. „Dvesto rôznych postrehov jej členov prinášajúcich pohľad z mnohých strán na rovnakú problematiku umožnilo širšiu dimenziu videnia sveta,“ uviedol pre SME Kazo Kanala. Vrátili sa s ocenením Crayons de porcelaine, resp. len s dobrým pocitom pri srdci zo získania tohto vyznamenania, pre nemožnosť transportu gigantickej odmeny. Z domácich za svoju tvorbu dostal vavrín slávy Francúz G. Millions.
Okrem tejto síce už uzavretej, ale najrezonujúcejšej výstavy SÚK prezentuje súčasne svoju tvorbu v rôznych iných končinách sveta. V máji tohto roku sa v Bukurešti začala spoločná slovensko-rumunská výstava, ktorá má putovný charakter a v tomto týždni sa stala súčasťou medzinárodného festivalu Colour cartoon fest. V letných mesiacoch zažila svoju vernisáž výstava karikatúr v belgickom meste Oastend a ďalším expozičným miestom a pôvodom pocitu šťastia z dobrého mena slovenskej karikatúry vo svete bolo škótske mesto Ayr, kde získali ocenenie členovia SÚK Kazo Kanala a Bobo Pernecký. V rámci sprievodných podujatí odzneli prednášky M. Bryanta, autora Encyklopédie britskej karikatúry, a K. Földváriho. Duch slovenskej karikatúry prenikol aj do Londýna. SÚK podporovaná rakúskou bankou ERSTE ponúkla k nahliadnutiu vedno so „šľachtou britskej karikatúry“, spoločnosťou BAC, asi sto diel, z toho dvadsaťšesť patrí britským a trinásť slovenským autorom. Táto expozícia v Londýne potrvá do konca októbra. No a domáci si môžu prezrieť priestory čitárne Starého divadla v Nitre, kde bola pri príležitosti Divadelnej Nitry vernisáž 25. septembra.
Členovia SÚK teda napĺňajú to, čo už mnohokrát odznelo z úst Kornela Földváriho, „že stretnutie s karikatúrou zažíha v človeku iskričku.“
JANA JURKOVIČOVÁ
(Autorka je študentka)