Je to pre Slovensko úspech?
„Je to dobrá správa pre občanov. Pokladám to za úspech vládnej koalície. Prijaté zmeny presvedčili Európsku komisiu, že sme odstránili deficit demokracie a urobili reálny pokrok v prípravách na členstvo v únii.“
Na summite EÚ v Luxemburgu sme sa dostali do druhej skupiny krajín napríklad s Litvou či Lotyšskom. Teraz sa opäť spomínajú spolu so SR. Nezaniká tým dobrá správa z Bruselu?
„Bola to objektívna záležitosť, ktorá vyplynula z toho, že sme prepásli historickú šancu byť pri tom spolu s našimi najbližšími susedmi. Treba si uvedomiť, prečo k tomu došlo, že to bol deficit demokracie. Teraz si musíme pomôcť predovšetkým sami.“
Môžu mať predpokladané personálne zmeny v slovenskej vláde negatívny vplyv na výsledok nadchádzajúceho summitu EÚ v Helsinkách?
„Európska komisia dala odporučenie, ktoré sa musí potvrdiť na summite v Helsinkách. Bude dôležité, aby slovenská vláda vyslala pozitívny signál, že je stabilná. Nemyslím si, že takýmto signálom nestability by mohli byť aj nejaké personálne zmeny, ku ktorým by sa dospelo na základe rozhovorov koaličných partnerov o plnení programového vyhlásenia vlády.“
Platí to aj v prípade odchodu súčasného premiéra?
„To je už iná rovina. To by už znamenalo zmenu koaličnej zmluvy, nové zostavovanie vlády, nové programové vyhlásenie a to by bol veľmi nešťastný krok.“
Na čo sa bude teraz klásť dôraz v procese integrácie?
„Dôležité bude, aby sme sa zmenami inštitúcií a prijímaním zákonov stali fungujúcou trhovou ekonomikou a aby sa udržala sociálna rovnováha. Čaká nás tvrdá práca, pretože to, čo neurobíme doma, to v zahraničí nikto nenahradí lobovaním.“
IGOR STUPŇAN