j bosnianskej vojny.
Už párkrát niektoré organizácie vyhlásili, že hranicu šiestich miliárd sme prekročili. Ako je možné, že o prekročení tejto hranice sa teraz hovorí znova?
„Je to opravený odhad, ktorý urobila OSN. Ide naozaj o odhad, ktorý v prípade svetovej populácie nesie v sebe väčšiu dávku neurčitosti ako populačný odhad za menší a homogénnejší región.“
Dá sa teda predpokladať, že dnes už žije na Zemi oveľa viac ako šesť miliárd ľudí?
„Oveľa viac nie. Podľa pôvodných odhadov sa mala byť hranica šesť miliárd ľudí dosiahnuť v prvej polovici roku 1999. Tieto odhady sa od súčasného líšia zhruba o 20 až 25 miliónov.“
Majú vojnové konflikty, ktoré sú aj v súčasnosti, vplyv na počet obyvateľstva na Zemi?
„Lokálne vojny ako teraz v Čečensku určite na svetovú populáciu vplyv nemajú. Ak by išlo o rozsiahlu svetovú vojnu, tá by vplyv mala. Aj na plodnosť, aj na úmrtnosť.“
Dá sa dnes predpokladať, koľko bude na Zemi obyvateľov napríklad v roku 2010?
„Odhad počtu obyvateľov sveta podľa projekcie OSN na rok 2010 je 6 794 700 000. Odhad platí, samozrejme, za predpokladu, že nenastanú mimoriadne katastrofy.“
Ako sa odhaduje počet ľudí na Zemi?
„Metóda je rovnaká ako napríklad pri prognózovaní obyvateľstva na Slovensku. K východiskovému stavu obyvateľov sa pripočítajú narodení a prisťahovaní za prognózované obdobie a odpočítajú sa zomrelí a vysťahovaní za to isté obdobie. Svetová projekcia môže vzniknúť buď priamo na základe predpokladov o vývoji pôrodnosti a úmrtnosti svetovej populácie, čiže odpadajú úvahy o migrácii, alebo nepriamo ako súčet regionálnych projekcií, najčastejšie kontinentálnych. Pri výpočte sa vždy uvažuje minimálne s tromi variantmi vývoja - nízkym, stredným, ktorý je najpravdepodobnejší, a vysokým.“
RICHARD FILIPKO