Ako hodnotíte fakt, že Rusko je proti akémukoľvek medzinárodnému sprostredkovaniu v najnovšej čečenskej kríze?
„Zatiaľ si necháva priestor, aby takpovediac zakončilo vojenskú fázu operácie a vytvorilo, podľa môjho názoru, určitý sanitárny kordón a aby identifikovalo medzi rôznymi predstaviteľmi Čečenska tých, ktorí budú ochotní s ním rokovať o stabilizácii Čečenska a budúcom usporiadaní vrátane konkrétnych akcií, ktoré sa musia v Čečensku podľa ruských predstáv urobiť proti teroristom.“
Čo môže OBSE v tejto situácii robiť?
„Naša skupina je momentálne v Moskve a stále platí ponuka, že OBSE je pripravená zohrať úlohu v možnom politickom procese. Na to sme však dostali skutočne negatívnu odpoveď. Mandát našej skupiny sa týka aj humanitárnej oblasti a napriek tomu, že ruská strana nežiadala priamo pomoc, myslím si, že takúto pomoc v zásade neodmieta, a to aj priamo v Čečensku.“
Ale až keď to určí Moskva.
„Ja si myslím, že to nie je také striktné. Myslím si, že je možné rokovať o ďalšom poskytovaní určitej humanitárnej pomoci. Aspoň taký som mal dojem. Po istej stabilizácii potom príde čas, aby naša skupina začala uplatňovať svoj mandát v oblasti ľudských práv.“
To je asi ťažké, keď tam priamo nie ste.
„To je pravda, v čase bojových akcií je to o niečo zložitejšie, ale v každom prípade v mandáte je - a ani ruská strana nevystupovala proti takejto interpretácii - aj oblasť ľudských práv.“
Ste v kontakte s predstaviteľmi čečenskej vlády?
„Áno, potvrdil som to aj predstaviteľom Ruskej federácie. Pochopiteľne, sú to ľudia, ktorí sú v Moskve, ale sú to aj telefonické kontakty s ľuďmi okolo čečenského prezidenta Maschadova.“
Čo si myslí OBSE o ruskom odmietaní viesť akýkoľvek dialóg s Maschadovom?
„OBSE to zatiaľ nehodnotí, ale vyzýva, aby Ruská federácia hľadala riešenie v spolupráci s predstaviteľmi Čečenska. Musia to byť legitímni predstavitelia, ktorí sú relevantní z hľadiska naplnenia dohôd.“
BAŠA JAVŮRKOVÁ