najviac do obchodu, do priemyselnej výroby len necelá štvrtina.
Podľa údajov Národnej banky Slovenska dosiahol prílev kapitálu do SR za prvý polrok tohto roka objem 4,578 mld Sk. Predstavuje to 1,2 % hrubého domáceho produktu (HDP). V dolárovom vyjadrení je to vyše 110 mil. USD. Za rovnaké obdobie minulého roka to bolo 7,581 mld Sk, čo bolo 2,2 % vtedajšieho HDP.
Zaostávanie prílevu investícií je podľa ekonómov pochopiteľné. Dôležitejšie podľa nich je, že sa rozbehlo niekoľko veľkých projektov, ktoré tento stav zmenia. Príchod zahraničného kapitálu do viacerých veľkých firiem, ako je Slovnaft, VSŽ, Nafta Gbely, a bánk ako VÚB a Slovenská sporiteľňa by pritom mohol byť impulzom, ktorý zmení optiku ostatných investorov. „Slovensko by sa však malo poponáhľať. Svetová ekonomika sa dostáva do konjunktúry, finančné krízy na emerging markets utíchajú, chuť investovať je vyššia. Treba to využiť,“ povedal jeden z analytikov.
Do obchodu smerovalo v tomto roku 2,18 mld Sk zahraničných investícií, čo je o 580 mil. Sk menej ako pred rokom. Podiel obchodu na celkových investíciách je 47,6 %. Ešte žalostnejšie sú na tom investície do priemyselnej výroby. Ich objem 1,077 mld Sk nedosahuje ani štvrtinu investícií z minulého roka, keď to bolo 4,383 mld Sk. Na treťom mieste je z hľadiska zahraničných investícií finančný sektor. Objem zahraničných investícií v bankách sa za prvý polrok zvýšil o 497 mil. Sk, v poisťovniach o 273 mil. Sk.
Najväčším investorom na Slovensku bola v prvom polroku Veľká Británia, ktorá sem investovala 1,38 mld Sk. S 930 mil. Sk ju nasleduje Rakúsko a za ním je so 699 mil. Sk Nemecko. Z regionálneho hľadiska dominuje Bratislavský kraj, do ktorého smerovalo 90 % zahraničných investícií. V stredoslovenskom regióne sa objem zahraničných investícií dokonca o 167 mil. Sk znížil.