úrovni tu ide hlavne o výšku úrokovej miery či takisto presnejšie povedané jej úroveň v budúcnosti. Ak je vysoká alebo hrozí jej zdvihnutie, potom sa znižuje príťažlivosť investovania peňazí do rizikových akcií (t. j. v dôsledku menšieho dopytu klesajú kurzy účastín) a zvyšuje sa atraktivita investovania do síce bezpečných, ale menej zúročiteľných štátnych dlhopisov. Ak je úroková miera nízka alebo sa predpokladá jej pokles, potom je situácia opačná: burziáni kupujú účastiny (a kurzy rastú) a predávajú obligácie.
Podľa náhľadu veľkej väčšiny hospodárskych odborníkov dôjde onedlho k ďalšiemu zvyšovaniu úrokovej miery. Pohľad na Dow Jones Industrial Average (index 30 najväčších amerických priemyselných gigantov) dokladá reakciu burziánov viac ako presvedčivo: zatiaľ čo v druhej polovici augusta sa dokázal vyšplhať nad 11 200 bodov, minulý týždeň hekticky osciloval pod úrovňou 10 500 bodov. Napríklad v stredu klesol na 10 213 bodov, aby sa vo štvrtok zvýšil o 1,2 % na 10 337 bodov.
Príčina nepriaznivých burzových vyhliadok je nasledovná: takmer všetci medzinárodní renomovaní odborníci rátajú s oživením globálneho ekonomického rastu. Dosiaľ bola dlhé obdobie jedinou hospodárskou lokomotívou Amerika. V nabližšej budúcnosti by sa k nej mali pridať aj štáty Európskej únie a Japonsko. Rozťahujú sa tiež mraky nad mnohými ázijskými krízovými štátmi (jedine Rusko sa naďalej potáca na pokraji ekonomickej priepasti). Zvýšenie hospodárskeho rastu v medzinárodnom meradle však znamená, že sa zvyšuje pravdepodobnosť zdvihnutia úrokovej miery, lebo sa nedá vylúčiť rast miery inflácie a tým sa znižuje príťažlivosť vkladania peňazí do účastín. Inými slovami: súčasný pokles akcií na Wall Street znamená, že onedlho budeme svedkami konjukturálneho oživenia svetovej ekonomiky.
Slovenské akcie zažili podľa údajov v odbornom časopise Börse Online na nemeckej burze nepokojný a nevyvážený týždeň. Slovakofarma sa síce zvýšila k 28. septembru oproti 21. septembru o 4,65 % na 45 EUR, Slovnaft o 3,70 % na 14 EUR a VSŽ Košice o 9,09 % na 2,40 EUR. Nafta Gbely však klesla o 1,64 % na 9,00 EUR a hlavne Váhostav Žilina sa doslova a do písmena prepadol: o plných 32,13 % (!) na ročné minimum 5,60 EUR.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov