PEKING (ČTK, TASR) - Pompézny sprievod, prehliadka najmodernejšej čínskej vojenskej techniky a odkaz čínskeho prezidenta Taiwanu boli hlavnými udalosťami včerajších osláv založenia Čínskej ľudovej republiky v Pekingu, bezpochyby najveľkolepejších počas jej päťdesiatročnej existencie. Na Námestí nebeského pokoja bolo 500 000 civilistov a vojakov.
Oslavy sa začali vztýčením štátnej zástavy za zvuku štátnej hymny a vypálením päťdesiatich delových sálv. Prezident a šéf komunistickej strany Ťiang Ce-min, oblečený v šedej rovnošate v štýle Mao Ce-tunga, predniesol krátky prejav, po ktorom sa konala vojenská prehliadka, prvá od roku 1984, a civilný slávnostný sprievod približne 140 000 ľudí. Po námestí pochodovali aj ženské vojenské jednotky v šarlátových baretkách a nakoniec vypustili 50 000 bielych holubíc.
Čína vytiahla do ulíc najmodernejšie zbrane, aby demonštrovala rastúcu silu svojej 2,7-miliónovej armády, najväčšej na svete. Modely interkontinentálnych balistických rakiet Dong Feng-31 na mobilných odpaľovacích rampách sa s rachotom presúvali po Námestí nebeského pokoja, ktoré bolo v roku 1989 dejiskom krvavo potlačenej študentskej demonštrácie. Lietadlá vrátane nových stíhacích bombardérov domácej výroby nazvaných Lietajúce leopardy prelietavali ponad Bránu nebeského pokoja, z ktorej balkóna vojenskú prehliadku sledoval prezident Ťiang Ce-min spolu s ďalšími komunistickými predstaviteľmi. Rakety DF-31 typu zem-zem, ktoré Čína svetu prvýkrát ukázala, sú schopné niesť 700-kilogramovú jadrovú hlavicu do vzdialenosti 8000 kilometrov a zasiahnuť by mohli aj USA. Počas dvojhodinovej vojenskej prehliadky sa na námestí objavili aj rakety krátkeho doletu, ktoré by Čína mohla použiť proti Taiwanu.
Ukážka vojenskej sily prichádza práve v čase napätých vzťahov medzi Taiwanom a kontinentálnou Čínou. Prezident vo svojom prejave hovoril o tom, ako „50-ročná história ukázala, že socializmus je jedinou cestou pre Čínu“, no poslal odkaz aj Taiwanu. „Budeme pokračovať v politike mierového zjednotenia a dosiahneme spojenie Taiwanu s kontinentom,“ povedal. Podpredseda taiwanskej Rady pre záležitosti pevniny Šeu Ke-šeng reagoval na Ťiangove vyhlásenie výzvou, aby Čína uznala faktické rozdelenie materskej krajiny a ostrova a pristúpila na vzájomné uzmierenie prostredníctvom dialógu. Pripomenul, že Tchaj-pej uznal v roku 1991 suverenitu komunistického režimu nad pevninskou Čínou, ktorá by mala urobiť to isté.