Opozičné hnutie v Juhoslávii nabralo po bombardovaní NATO nový dych. Potvrdzujú to aj udalosti vo Vojvodine, kde opozícia tento týždeň predstavila svoj tieňový kabinet. Vláda, ktorá má slúžiť ako tieňová voči oficiálnej, Belehradom kontrolovanej vláde provincie, má ambície byť hybnou silou zmien v ústavnej situácii Vojvodiny, ktorá koncom 80. rokov stratila svoj autonómny štatút spolu s Kosovom. Príležitosť na to vidí v spolupráci s budúcou novou dočasnou srbskou vládou. Predseda tieňovej vojvodinskej vlády Nenad Čanak na zhromaždení v Novom Sade, kde jej vytvorenie vítalo v pondelok desaťtisíc stúpencov opozície, povedal, že Vojvodina nebude čakať na Belehrad, musí sa otvoriť svetu.
Tieňová vláda sa bude usilovať o medzinárodné uznanie. Jej vytvoreniu predchádzali niekoľkodňové demonštrácie na podporu opozície vo Vojvodine, ktorých účastníci požadovali odchod Slobodana Miloševiča z funkcie. „Zachráň seba aj nás,“ znel odkaz Vojvodinčanov juhoslovanskému prezidentovi. Zloženie novej vlády zodpovedá národnostnej štruktúre Vojvodiny: je z dvoch tretín srbská a tretinu tvorí niekoľko národností, z ktorých je najpočetnejšia maďarská. Predseda vlády, Srb Nenad Čanak je šéfom Zväzu sociálnych demokratov Vojvodiny, podpredsedami sú Bora Novaković z Demokratickej strany a Maďari Lajos Balla zo Zväzu vojvodinských Maďarov a György Ózer z Reformnej demokratickej strany Vojvodiny.
Vojvodina je od skončenia vojny v Juhoslávii jedným z ohnísk protestov proti Miloševičovmu režimu, tamojšia opozícia považuje za dôležitý prvok demokratizačného procesu v krajine vyriešenie štatútu provincie. V minulosti sa síce o autonómii vo Vojvodine veľa diskutovalo, no vzhľadom na to, že Miloševičov režim brutálne vystúpil proti menšine v inej provincii, boli miestni zástupcovia opatrnejší vo svojich požiadavkách voči Belehradu. Na rozdiel od Kosova, kde Belehradom podnecovaná etnická neznášanlivosť vyprovokovala krvavý konflikt a zásah medzinárodného spoločenstva, vo Vojvodine bol vzhľadom na tradične dobré vzťahy vojvodinských Srbov a ostatných národností podobný konflikt nepredstaviteľný.
Koncepciu autonómie, ktorej hlavným cieľom je uvoľnenie zväzkov s Belehradom a väčšia hospodárska samostatnosť, podporuje veľká časť vojvodinských Srbov. Strany maďarskej menšiny majú vypracovaný vlastný návrh trojstupňovej autonómie, v rámci ktorého by sa riešili aj kolektívne práva maďarskej menšiny. Budapešť niekoľkokrát potvrdila, že túto koncepciu bude obhajovať na medzinárodných fórach. (kl)