í štátni úradníci prostredníctvom Bank of New York „vyprali“ zhruba 15 miliárd amerických dolárov. Vec prerástla v politický škandál - uskutočnili sa dokonca americko-ruské rozhovory na úrovni vysokých delegácií FBI a ruskej Federálnej bezpečnostnej služby, na ktorých sa dohodla užšia spolupráca pri potieraní korupcie a organizovaného zločinu. Premiér Vladimir Putin zdôraznil, že ruská delegácia v USA nedostala nijaký vážny dôkaz právoplatnosti obvinenia. Podľa Ruska ide o súčasť širšej, politicky motivovanej kampane s cieľom očierniť krajinu a odradiť od ďalšej medzinárodnej finančnej pomoci.
Kauzy Bank of New York sa však medzičasom chopil americkými republikánmi kontrolovaný Kongres, ktorý začal minulý týždeň na túto tému sériu vypočutí. Republikáni sa snažia vec využiť pred prezidentskými voľbami vo svoj prospech. Ich hlavným terčom je viceprezident Al Gore, prezidentský kandidát Demokratickej strany, ktorý hral kľúčovú úlohu v politike Bieleho domu voči Rusku. Republikáni sa opierajú i o správy spravodajských služieb, podľa ktorých ruské firmy obišli dohody o nešírení zbraní masového ničenia predajom zbrojnej technológie Iránu. Podľa americkej opozície ide o dôkaz zlyhania politiky USA v Rusku. Republikán Steve Forbes vyzval na vypočutie Gora v súvislosti s dôkazmi o tom, čo vedela americká vláda o korupčnom škandále „Rusko-MMF“, narážajúc na zmiznutie obrovskej časti finančnej pomoci Medzinárodného menového fondu Rusku. Sami Rusi sú voči vyšetreniu škandálu dosť skeptickí. „Náš cieľ je pragmatický - získať informácie a dokumenty týkajúce sa korupcie v Rusku, ak takéto dokumenty naozaj existujú,“ povedal šéf delegácie ruského parlamentu v americkom Kongrese Alexander Kulikov. „Inak budeme musieť oficiálne vyhlásiť, že všetky povesti o praní ruských peňazí v amerických bankách nie sú ničím iným, než súčasťou vnútorného politického boja v predvečer volebnej kampane v USA,“ povedal.
Ďalší podobný škandál je predmetom vyšetrovania policajných orgánov vo Švajčiarsku. Ide o obvinenia, že Jeľcin a jeho dcéry získali „všimné“ od švajčiarskej firmy Mabetex, ktoré jej zaručilo lukratívne zákazky na obnovu priestorov Kremľa. Kremeľ i Mabetex obvinenia rezolútne odmietli. Ruský prezident osobne uistil amerického prezidenta Billa Clintona, že obvinenia z korupcie, vynesené proti jeho osobe a rodine, sú nepravdivé.
(REUTERS, bj)