ov“ nebudú vecami verejnými. Ako sa však blížil večer, zástupcovia SNS sa častejšie chodili nadýchať čerstvého vzduchu na terasu Mestského úradu a niektorí čoraz spontánnejšie popisovali atmosféru v rokovacej sále. Napätie vyvrcholilo krátko pred ôsmou večer, keď sa zrazu v sále ozval piskot a vzápätí nastala tma. O niekoľko minút už stál medzi novinármi Ján Slota a veselým hlasom prehodil: „Pane Bože, čo je? Tretia svetová vojna sa začala?“
POKOJNÝ ZAČIATOK
Je 08.00 h, sobota. Na Mestskom úrade v Žiline veje slovenská a žilinská mestská zástava. Na parkovisko pred úrad postupne prichádzajú autá s delegátmi snemu SNS. Mimochodom, ako jeden z posledných príde bývalý štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Štefan Zelník na maličkom Daewo Matiz. Zjavne zaostáva za niektorými svojimi parlamentnými kolegami, ktorí prichádzajú na vozoch vyšších kubatúr. Atmosféra je žičlivá. Vyhráva terchovská muzika, všade vládne pokoj. Blíži sa desiata hodina, chýba však špalier „skalných,“ taký, aký vie svojmu predsedovi pripraviť iba opozičné hnutie. Napokon sa však predsa len objaví pani v stredných rokoch s transparentom, podporujúcim Slotu. Neskôr pribudnú ešte dvaja priaznivci. „Slotu si nedáme. Kto Slovensku želá dobre prosperovať, ten za Slotu bude hlasovať.“ O 10.00 h bez svojho Mercedesu, zato však v sprievode osobného tajomníka z Afriky Georgesa, prichádza líder strany Ján Slota. Uškrnie sa na transparenty a vstúpi do budovy.
OBLIGÁTNY OBED NEBOL
Novinári odchádzajú do centra na obed, ktosi prehodí: „Ideme sa pokochať Pobrežím Slotoviny.“ Niektorí tak totiž volajú Žilinu. Po návrate z obeda vládne nuda a viacerí zástupcovia médií tvrdia, že do Žiliny prišli zrejme zbytočne. Sporadicky sa ocitnú pred mestským úradom fajčiaci delegáti. Jeden z nich prehodí: „Slota a Tiso, to sú Slováci, čo tí druhí!“ Traja transparentníci stále poctivo držia v rukách ódu na svojho predsedu. Nedá nám to a spýtame sa: „Kto vám dal tie transparenty?“ Pani, ktorá o sebe hovorí, že je Žilinčanka, povie: „Neviem.“ Všetky tri transparenty sú úhľadné a na pohľad vidieť, že majú spoločného výrobcu. Po chvíli sú už pohodené v kúte vo vestibule úradu. Medzitým sa opäť objaví Slotov tajomník Georges. Na otázku, či ho líder strany požiadal, aby ho sprevádzal, nervózne odpovie, že len prišiel do budovy spolu s primátorom a dohliada na bezpečnostné opatrenia. Čas 15.15 h. Z útrob budovy vyjde príjemná blondína a vyhlási: „Je vôbec v Žiline čerstvý vzduch? Je tam dusno.“ Po chvíli príde aj Moric a povie, že o ničom sa ešte nerozhodlo. Jeho kolega z parlamentu replikuje: „Slavo, ty najradšej lovíš v mútnych vodách.“ Vzápätí ho zastavia dvaja tinejdžeri a pýtajú si autogram. Na otázku, prečo práve od Morica, jeden z chlapcov odvetí: „To nie preto, že by sme ho uznávali. Je to však známa osoba.“ Neskôr sa objektom ich záujmu stane aj exminister obrany Sitek a vtedajší šéf strany Slota. Atmosféra už nie je pokojná a zdá sa, že vnútri to vrie. Rozhorčený Sitek klbku novinárov vysvetľuje, že čo je to za demokracia, keď poslanci SNS okrem neho, Slotu, Morica a Prokeša podporia návrh poslanca Kotiana, aby rozprava k odvolaniu Slotu trvala len 25 minút. „To sú tí najväčší demokrati,“ hnevá sa Sitek. Vo vestibule sa objaví aj Slota. Najskôr nechce nič hovoriť a na chvíľu zájde s novinárom Karolom Lovašom za roh. Potom sa opäť objaví a hodnotí situáciu: „Nie som zvyknutý na to, aby sa len samotný program snemu schvaľoval tri hodiny. To je trošku dehonestujúce. Myslím si, že tí zástancovia pani Malíkovej sa sem prišli hádať, nie diskutovať.“ Je už neskoro popoludní a nervozita sa zvyšuje aj vďaka prázdnym žalúdkom. Na delegátov totiž nečakal obligátny obed, boli len chlebíčky s klobásou a káva. Jeden z ľudí z blízkosti Slotu poznamená: „Načo si bude platiť vlastný kar.“
HÁDKA AKO Z PARLAMENTU
Za odvolanie Slotu sa v tajnom hlasovaní vyslovilo 237 delegátov, 163 bolo proti. Počas takmer desaťhodinového snemovania od 10.00 h do 19.50 h väčšinu času delegáti strávili dohodovaním sa o programe a procedurálnymi spormi.
Jadrom sporu o ďalšiu legitimitu Slotu medzi jeho a Malíkovej táborom je výklad stanov strany. Prívrženci Slotu totiž tvrdia, že návrh na odvolanie Slotu je trestom a na odvolanie lídra treba dvojtretinovú väčšinu delegátov v zmysle článku 19. Naopak, jeho odporcovia sa domnievajú, že Slota sa odvoláva z funkcie podľa článku 30 a vtedy stačí iba nadpolovičná väčšina. Jeden poslanec SNS priznáva, že hádka pripomína situáciu z parlamentu, keď sa zákonodarcovia sporia o výklad rokovacieho poriadku. Exministerka Slavkovská, o ktorej nedávno Slota povedal, že spolu s Kollárikovou, Malíkovou a Šeptákom sú ako známa hudobná skupina Spice Girls, vysvetľuje, že „po hlasovaní nadpolovičná väčšina delegátov prijme uznesenie a podľa toho uvidíme. Pán predseda si nemôže robiť, čo chce.“ „Pani Slavkovská, neklamte,“ ozve sa Moric a tvrdí, že odvolanie Slotu sa dialo na základe disciplinárneho trestu. Na otázku, či sa na sneme nechystá podvod, Moric podotkne: „Nebudú dva tábory, odtiaľto odíde SNS naozaj silná, ručím vám za to.“ Až neskôr sa ukáže, že dva tábory predsa len budú a pri Malíkovej sa ukáže aj on.
Pán Škopek na sneme zastupuje členov SNS z Malaciek. Vidieť na ňom veľké vzrušenie. Novinárom hovorí, že Bugár má toľko hlasov práve kvôli Slotovi. S Malíkovou by to všetko bolo iné. Bola by jemnejšia, ale v konečnom dôsledku na Maďarov oveľa tvrdšia ako Slota. Na otázku, či je v strane rozkol, odpovedá: „Je to rozkol. To je ostuda a hanba. Keby mi nadpolovičná väčšina vyslovila nedôveru, krásne odídem. Bolí ma, že som svedkom takéhoto pohrebu.“ K sporu o články stanov 19 a 30 sa vysloví aj poslanec Paška. Spomenie, že svoj návrh, podľa ktorého stačila na odvolanie iba nadpolovičná väčšina delegátov, stiahol, lebo hrozil konflikt. „Nepomohlo by, keby niekto z ochranky Jána Slotu zobral hlasovacie lístky a odniesol ich preč. Nebolo by o čom hlasovať,“ podotkne. O podpore poslancov paramentu za SNS poznamená, že Malíková má sympatie deviatich poslancov, kým Slota len štyroch. Neskôr sa to zmení a Slota zostane ešte viac osamotený. Do diskusie sa opäť zapája exminister Sitek. Na poznámku, ukážte mi koho podporujem, odpovieme, že Slotu. Diplomaticky sa snaží vykorčuľovať z onálepkovania tvrdením: „Ja nepodporujem Jána Slotu, ja podporujem predsedu, a ten je Slota. Bude iný predseda, budem rešpektovať jeho.“ Bodku za diskusiami dá jeden z pánov, ktorý si hovorí - hlavný organizátor. Je pod „parou“ a Slotovi chlapci sa zaujímajú, ako sa dostal do budovy. Na otázku, kto má na sneme šancu, lámanou rečou oznámi: „Nikto tu nemá šancu.“
TMA V SÁLE
Vo vestibule mestského úradu je ticho, zrazu ho prehluší piskot, ktorí začujú aj novinári. „Oni tam zhasli,“ hovorí Lovaš z Twistu. Ako prvý vychádza Kamil Haťapka. Novinári sa pýtajú, či sa v sále bijú. Cez kordón novinárov postupne vychádzajú delegáti. Nie je možné identifikovať, kto je z tábora Slotu a kto z tábora Malíkovej. Niektorí zaťato mlčia, iní na otázky odpovedajú. A novinári sa pýtajú: Prečo kričíte? Odpoveď znie: Lebo máme pravdu. Dialóg pokračuje: Prečo odchádzate? Lebo tam boli Maďari. Čo sa tam stalo? Budete veľmi prekvapení. Podpredseda parlamentu Marián Andel len mávne rukou. O niekoľko minút sa Pavol Pavlík z Markízy vychádzajúceho delegáta spýta, či tam naozaj boli Maďari.
Po neobvyklom prerušení snemu vypnutím svetiel v rokovacej sále sa viacerí delegáti vyslovia, že Slota sa správa, „akoby SNS sprivatizoval“. Malíková vyhlási, že „nerozhodujú právnici, ale členovia strany a ich Slota ignoruje. Pre toto nemohol byť snem v Nitre, keď som hovorila o manipulácii, lebo tam by nám nevypol Prokeš svetlo“. Podľa Slavkovskej do právomoci snemu patrí aj odvolanie a voľba predsedu. „Ján Slota sa stále tvári, že je odvolávaný podľa článku 19, kde sa upravujú disciplinárne tresty. Každý člen má právo podať návrh na disciplinárne konanie. Musí to podať disciplinárnej komisii a tá začne konanie. Ani jeden člen nepodal návrh na disciplinárne konanie,“ hovorí Slavkovská.
Prichádza Slota a s úsmevom upokojuje situáciu slovami: „Ale v pohode páni.“
Vzadu za Slotom počuť volanie Malíkovej. Prosí novinárov, aby „nám prišli zasvietiť do sály, lebo nám bol vypnutý prúd“. Slota sa tiež zapojí: „Chuderka, tak sa snaží byť tou predsedníčkou, že to je už úplne trápne. Ide mi o to, že takíto ľudia, ktorí sa derú na čelo tejto strany, mňa z nich bere hnus a myslím si, že im ide o to, aby sa táto strana rozpadla.“ Malíková však pokračuje slovami: „My nie sme potkani, aby sme odchádzali zo snemu SNS takto. Prečo nepustíte tých novinárov?“ Jeden z delegátov fyzicky inzultuje Pavla Urbana z agentúry SITA. Horlivý delegát vykrikuje, že mu zavadzal v ceste. Ďalší odchádzajúci Slotovi prívrženci vykrikujú: „Vivat Maďari, pani Malíková!“
HEJ, SLOVÁCI NA NÁMESTÍ
V tlačenici sa Malíková postupe prediera pred budovu mestského úradu, kde čaká mnoho delegátov. Malíková popritom musí prežuť množstvo vulgarizmov a hrozieb, ktoré jej adresujú Slotovi prívrženci. Pred budovou sa prihovorí delegátom. „Na moju osobu boli adresované vyhrážky, že sa začne špinavá diskreditačná kampaň. Tak aby ste neboli prekvapení, od pondelka sa má spustiť tá špina. Ale špinou oblievajú tí, o ktorých ide.“ Jej priaznivci reagujú - nech žije Malíková, nech žije Malíková, hanba Slotovi. Spontánne sa ozve hymnická pieseň Hej, Slováci. Po piesni všetci ako jeden muž schvália zdvihnutím ruky uznesenie, že Slota už nie je predsedom. „Je tu niekto proti?“ Neznámy muž vykríkne: „Moric..“ Čestný predseda to nenechá tak a hovorí: „Prosím vás, keby ste si nerobili srandu. Srandy bolo dosť. Keď by mi povedali, že zle robím, tak by som odstúpil.“ Za tieto slová utŕži potlesk a výkriky - výborne. Zakrátko prechádza okolo Marián Andel a sťažuje sa Slavkovskej, že to bude v médiách. Tá mu oponuje: „Marián, nevadí, my tu musíme takto.“ Jej slová však zaniknú vo výkrikoch. V samom finále Malíková dodá: „Ak sa bude snem konať napríklad v Nitre, takéto veci sa tam nestanú.“
IGOR STUPŇAN