vať a prevádzať štátne dlhopisy, pretože BCPB má na tieto lukratívne obchody zo zákona monopol. Preto keď Národná banka Slovenska (NBS) ohlásila včera dvojmiliardový refinančný repotender, aby tak eliminovala pretrvávajúci nedostatok likvidity v bankovom sektore, mohli sa o voľné finančné zdroje uchádzať len tie banky, ktoré mali vo svojich portfóliách štátne pokladničné poukážky, teda krátkodobé cenné papiere, prevody ktorých sa však neuskutočňujú v rámci kapitálového, ale peňažného trhu. Výsledný dopyt bol pre niektorých dílerov prekvapujúci, keď banky prejavili záujem len o necelých 700 miliónov z ponúkaných dvoch miliárd pri priemernom úrokovom výnose 9,15 % p. a. (min. 8,91, max. 10 % p. a.). Ceny rovnako dlhých peňazí (jednotýždňových) sa pritom na medzibankovom trhu pohybovali o približne 2 percentuálne body vyššie, teda okolo 11,1 až 11,2 % p. a. Rovnako zaujímavý bol aj ďalší vývoj na trhu, keď v nasledujúcich minútach stúpli aj ceny najkratších obchodovaných depozít (so splatnosťou jeden deň). Podľa informácií denníka SME bola príčinou takéhoto vývoja cien na peňažnom trhu oneskorená reakcia niektorých bánk, ktoré síce mali možnosť získať v repotendri voľné finančné zdroje za cenu nižšiu ako na medzibankovom trhu, na tendri sa však nazúčastnili a potrebné krátkodobé peniaze nakupovali od ostatných bánk.
Celkovo priniesol uplynulý týždeň vyrovnanie výnosovej krivky, teda zníženie rozdielov medzi najkratšími a najdlhšími kótovanými úrokovými sadzbami, ktorými sú v prípade slovenského peňažného trhu korunové depozitá so splatnosťou jeden deň a šesť mesiacov. Podľa dílerov sa zvýšila likvidita peňažného trhu aj pri obchodovaní s dlhšími peniazmi, teda troj- a šesťmesačnými. „Za niekoľko septembrových dní sa nám podarilo urobiť (s dlhšími peniazmi) približne toľko obchodov ako za celý júl a august,“ povedal denníku SME jeden z obchodníkov na medzibankovom peňažnom trhu.
DEVÍZOVÝ TRH: Kurz slovenskej koruny sa včera opäť posunul bližšie k významnej psychologickej hranici 43 korún za euro, keď počas dňa banky jej kurz kótovali na najnižšej úrovni 43,150/43,250 SKK/EUR (cena nákup/predaj). Kurz koruny voči jej referenčnej mene - euru - sa v súčasnosti nachádza na rovnakej úrovni ako na začiatku roka, ktorá je zároveň aj úrovňou, z ktorej bol v marci odštartovaný trend neustáleho oslabovania kurzu koruny a ktorý vyvrcholil v polovici mája, keď blízko úrovni 48 SKK/EUR bola nútená intervenovať proti prepadávajúcemu sa kurzu aj centrálna banka. „Osobne si nemyslím, že by došlo k zmene optiky zahraničných investorov na slovenský trh. Koruna sa jednoducho vezie v závese ostatných okolitých trhov a býčia nálada na trhu s českou korunou a poľským zlotým ťahá nahor aj korunu,“ povedal denníku SME jeden z obchodníkov so slovenskou korunou. Pripustil, že svoj podiel na takomto vývoji môže mať aj zmena trendu zahraničného obchodu SR. MICHAL NALEVANKO