Čo pre Slovensko znamená ukončenie monitorovania?
„SR bola prijatá za člena Rady Európy v roku 1993, odvtedy sa začalo jej monitorovanie. Rada Európy si overovala, či krajina plní svoje záväzky. Výsledkom utorňajšieho rokovania Parlamentného zhromaždenia Rady Európy je ukončenie monitoringu. Znamená to, že zmeny, ktoré sa na Slovensku udiali, boli uznané ako pokrok v demokratizácii.“
Znamená to, že už nie sú otvorené otázky týkajúce sa Slovenska?
„Pochopiteľne, že sú, so Slovenskom sa bude viesť dialóg, vytýčili sa niektoré otázky ako nezávislosť súdov, voľba sudcov, ratifikácia niektorých medzinárodných dohôd, problém menšín.“
Vláda bude považovať za veľký úspech, keď SR preradia do prvej skupiny integrujúcich sa krajín, no čoraz častejšie sa vo svetových médiách hovorí o alternatíve, podľa ktorej by sa tam všetci kandidáti - Litva, Lotyšsko, Malta, Bulharsko a Rumunsko - dostali zároveň s nami. Nezaniká potom dôvod na radosť a pocit úspechu, keď nebudeme ďalej ako Rumuni a Bulhari?
„Ja si to nemyslím, pretože proces je otvorený. Prijatie niektorých krajín bude možno viac formálne a Slovensku sa otvorí cesta k tomu, aby sa dostalo na úroveň krajín V 4. Podmienkou je stabilita politického systému. V ekonomike to bude zložité, ale máme predpoklady na to, aby sme uspeli.“ RICHARD FILIPKO