Zmenili sa vzájomné vzťahy po slovenských parlamentných voľbách?
„Zatiaľ veľmi ťažko robiť analýzu, uplynulo málo času. Včera sa uskutočnili prvé rokovania medzi J. Migašom a jedným z najvýznamnejších ruských činiteľov J. Lužkovom. Je to prvý krok ku skutočnej spolupráci. Pán Migaš navštívi Rusko a iste sa stretne s pánom Lužkovom v Moskve. Toto naznačuje, že nové vedenie slovenského parlamentu berie iniciatívu do svojich rúk a chce rozvíjať kontakty s ruskými partnermi. Z našej strany bude len priaznivá reakcia.“
Lužkov sa stretol aj s J. Čarnogurským. Aký je váš názor na vzťah J. Čarnogurského k Rusku?
„Meno pána Čarnogurského je v Rusku veľmi známe. Osobne veľmi dobre poznám J. Čarnogurského a vážim si jeho realistický pohľad na rusko-slovenské vzťahy a na miesto Ruska v európskej histórii. Uskutočnil sa veľmi užitočný rozhovor medzi J. Čarnogurským a J. Lužkovom.“
Myslíte si, že rozhodnutie vlády SR nedoviezť ruský protiraketový komplet S-300 bude mať negatívny vplyv na proces deblokácií?
„Nie. Z pragmatického hľadiska to však bolo možné urobiť aj inak. Našli sme už nového záujemcu, ide totiž o veľmi populárny tovar na medzinárodnom trhu so zbraňami. Teraz pred parlamentnými voľbami v Rusku však bude ťažké dostať nejaké peniaze v rámci deblokácií.“
V deblokačnom tendri vyhrala Devín banka. Je aj ruská strana presvedčená o tom, že najlepšie vie deblokovať práve ona?
„Nám je to jedno. Je na slovenskej strane, komu dôveruje.“
Sú slovensko-ruské vzťahy po nástupe Dzurindovej vlády iné, pretože nové zoskupenie hovorí o orientácii SR na NATO a EÚ?
„To bolo aj predtým.“
Kroky Mečiarovho kabinetu však boli nasmerované aj k Moskve…
„Dá sa robiť politika na Západ a obchodovať s Východom.“
Myslíte si, že niekedy treba robiť aj politiku na Východ, aby sme mohli s vami lepšie obchodovať?
„A preto pán Migaš ide do Ruska. Dúfam, že nový ruský parlament nebude komunistický, máme reálnu šancu, aby reformátorské sily vyhrali voľby, a to bude najlepší partner pre novú garnitúru na Slovensku.“
IGOR STUPŇAN