Japonský jen včera opätovne posilňoval, čo pozorovatelia pripisovali výsledkom zasadnutia Bank of Japan (BoJ). Japonská centrálna banka potvrdila nemennosť svojej menovej politiky, čím vlastne ešte znížila pravdepodobnosť možnej spoločnej intervencie Japonska a USA v neprospech jenu. Krátko po zverejnení výsledkov zasadnutia BoJ oslabil dolár voči jenu na 104,8 JPY/USD, pričom kurz pokračoval v poklese aj pod vplyvom správy o júlovom americkom obchodnom deficite.
Podľa Miroslava Morháča z dílingu HypoVereinsbank hráči pravdepodobne nepovažujú výsledky zasadnutia BoJ za pozitívny signál pre jen. Japonské menové autority totiž okrem potvrdenia súčasnej politiky BoJ nedeklarovali ani možnosť jej zmeny v najbližšej budúcnosti. V súčasnosti tak trhy nedisponujú žiadnym oficiálnym vyhlásením pre podporu slabšieho jenu, čo môže jeho hodnotu ešte zvýšiť. Podľa predpokladu analytikov mohla BoJ pristúpiť k tzv. nesterilizovanej intervencii, ktorou by sa vyhla odčerpaniu likvidity na peňažnom trhu, ktorý bol spôsobený predchádzajúcimi intervenciami, prípadne mohla vykonať kvantitatívne uvoľnenie svojej politiky dodávaním jenov priamo na trh. Podľa oficiálneho stanoviska BoJ však nebol výmenný kurz priamym cieľom jej politiky, pričom sa však zároveň priklonila k názoru vlády, že silnejúci jen môže poškodiť japonskú ekonomiku.
Najvýraznejšou informáciou ovplyvňujúcou vývoj na kurze eura voči doláru bol júlový obchodný deficit USA, ktorý predstavuje hodnotu 25,18 miliardy USD, čo je najviac od začiatku tohto roka. Nárast výšky importov zaznamenáva USA už sedem mesiacov po sebe, pričom práve júlová hodnota 104,22 miliardy USD predstavuje pre americkú ekonomiku dosť nelichotivé číslo. Samotná výška deficitu pritom predčila aj dosť pesimistické predpovede analytikov z Wall Street, ktorí predikovali jeho júlovú výšku na úrovni 23,8 miliardy USD.
Informácia o americkom deficite tak spôsobili mierne oslabenie doláru voči euru na 1,0495 USD/1 EUR, pričom ešte tesne pred jej zverejnením dosahoval kurz úroveň 1,0390 USD/1 EUR. Podľa údajov amerického ministerstva obchodu bol vývoj zahraničného salda výrazne ovplyvnený zhoršovaním obchodnej bilancie s najväčšímni americkými obchodnými partnermi, pričom rekordne najvyšší deficit vykázalo USA s Japonskom a krajinami západnej Európy. TASR