Spoločnosť Porobetón Šaštín sa v uplynulých dňoch dočkala medzinárodného ocenenia. Nezávislá hodnotiaca certifikačná organizácia zo Žiliny spolu s nemeckou certifikačnou spoločnosťou udelili podniku certifikát kvality za stavebný materiál pórobetón. Týmto ocenením uznala spôsob, ktorý sa používa pri výrobe stavebného materiálu v Šaštíne a pri ktorej sú dodržiavané všetky zásady medzinárodnej normy. Nemecká spoločnosť Hebel vstúpila do podniku v Šaštíne v roku 1993, keď firma mala približne štyristo zamestnancov. Ako sa pre SME vyjadril zmocnenec pre kvalitu Radovan Javorka, v súčasnosti podnik má len 205 zamestnancov. Redukcia počtu zamestnancov nastala tým, že v podniku uprednostňujú kvalitných pracovníkov, ktorí nemajú problémy s dodržiavaním disciplíny. Čo sa týka hospodárskych výsledkov podniku, R. Javorka zdôraznil, že denne treba vyexpedovať zákazníkom doma i v zahraničí minimálne 25 plne naložených áut s pórobetónom, čo je vlastne materiál na sedem až osem rodinných domov alebo desať až dvanásť bytov.
ŠTÁT VERZUS VODIČI BRATISLAVSKEJ MHD
Najvyšší súd SR potvrdil rozhodnutím z 24. augusta 1999 rozsudok krajského súdu, že štrajk vodičov bratislavskej mestskej hromadnej dopravy, ktorý sa konal 3. - 6. júna 1997, bol nezákonný. Ako informoval generálny riaditeľ Dopravného podniku Bratislavy (DPB) Ján Zachar, po doručení rozhodnutia Najvyššieho súdu SR plánujú riešiť vzniknuté materiálne škody s odborovým zväzom vodičov hromadnej dopravy mimosúdnymi rokovaniami. V prípade neúspechu využijú súdnu cestu. Štrajk vodičov spôsobil DPB stratu na tržbách vo výške štyri milióny korún. Aby sa podobná situácia, keď z dôvodu štrajku v Bratislave prakticky nefungovala mestská hromadná doprava, v budúcnosti nezopakovala, vedenie Dopravného podniku Bratislava chce iniciovať novelu zákona o kolektívnom vyjednávaní. Podľa prípadnej novely by sa profesia zabezpečovateľa verejnej dopravy posudzovala ako napríklad profesia lekára a štrajk týchto pracovníkov by bol od prvého okamihu považovaný za nezákonný.
ŽELEZNIČNÁ POLÍCIA SÚŤAŽILA V KRUPINE
Druhý ročník športových dní Železničnej polície (ŽP) za účasti takmer sto súťažiacich sa konal v Krupine. Reprezentanti štyroch oblastných správ a generálneho riaditeľstva ŽP si počas dvojdňového podujatia zmerali sily v minifutbale, atletickom viacboji, nohejbale, streľbe a v branných pretekoch. Ako informoval hovorca ŽP podplukovník Jozef Búranský, chcú verejnosti ukázať, že príslušníci ŽP sú dostatočne pripravení na ochranu železničnej dopravy, verejného poriadku, bezpečnosti cestujúcej verejnosti, majetku osôb. Pre hostí akcie pripravili ukážky služobnej kynológie a pyrotechnickej činnosti. Počas podujatia generálny riaditeľ ŽP plukovník Tibor Gaplovský odovzdal primátorovi Krupiny Jánovi Hambacherovi šek na 60-tisíc korún, ktoré vyzbierali železniční policajti a občianski zamestnanci na zmiernenie následkov ničivej povodne z 13. júla tohto roka. (TASR, r, berg)