Európska komisia, ktorá včera nastúpila do úradu, je zodpovedná aj za vyjednávanie s krajinami uchádzajúcimi sa o členstvo v Európskej únii (EÚ). Postoj jej členov ohľadne rozširovania preto ovplyvní aj slovenské integračné snahy. A to o to viac, že jej predseda Romano Prodi je plne rozhodnutý zvýšiť vplyv komisie na prakticke dianie v celej EÚ. Prodiho názor na rozširovanie je dobrým signálom pre všetky strany so záujmom o vstup. Tejto téme venoval skoro tretinu svojho prejavu pred Európskym parlamentom, ktorý v stredu hlasoval o vyjadrení dôvery novonavrhnutej komisii.
Prodiho postoj do veľkej miery odráža zvýšený záujem západoeurópskych krajín o rozširovanie EÚ smerom na východ. Po kosovskej kríze prevláda názor, že prosperita a bezpečnosť nie je možná ani na jednej strane kontinentu, ak sa jeho druhá časť zmieta v konfliktoch a v ekonomických problémoch. Prodi podčiarkol potrebu „politickej“ a nie „technokratickej“ vízie rozširovania únie. Tá by mala obsahovať dlhodobú predstavu o podobe a fungovaní EÚ po prijatí kandidátov na vstup. Rovnako nástojil na tom, že členské štáty EÚ by sa mali na decembrovom helsinskom summite dohodnúť na jasných dátumoch možného vstupu nových členov.
Prodi je presvedčený, že rozširovanie nie je možné bez zásadných zmien v európskych inštitúciach a v spoločných ekonomických a sociálnych programoch. Práve potreba zásadnej zmeny fungovania európskych inšitúcií a spoločnej agrárnej politiky je jedným z dôvodov, prečo sa mnoho vplyvných západných politikov stavia dosť skepticky k otvoreniu EÚ smerom na východ. Tieto politicky citlivé zmeny sa budú presadzovať len veľmi ťažko. MARTIN BRUNCKO, Paríž
(Autor je spolupracovníkom SME)