Japonský jen ostal aj dnes najzaujímavejšou svetovou menou, a to tak pre investorov, ako aj analytikov. Podľa Miroslava Morháča z dílingu HypoVereinsbank sa stáva neustále posilňovanie jenu terčom kritiky japonských menových autorít, ktoré sa aj dnes spŕškou verbálnych intervencií snažili presvedčiť trhy o ukončení jeho posilňovania. Jen postupne posilňuje už od mája, keď začal pozitívny vývoj na akciovom trhu spojený s narastaním hlavného indikátoru cien akcií indexu Nikkei. Výhodnosť investície do aktív denominovaných v jenoch vyplýva najmä z názoru investorov, ktorí predpokladajú, že sa japonská ekonomika už odrazila od dna, čo podporila aj minulý týždeň zverejnená správa o prekvapujúcom raste HDP v krajine vychádzajúceho slnka. Šéf Bank of Japan Kjiči Mijazawa ako aj minister financií Masaru Hajami však bijú na poplach. Bezprecedentné posilňovanie jenu môže totiž negatívne pôsobiť na obchodnú bilanciu, a tým zahasiť nádejný plamienok zobúdzajúcej sa ekonomiky.
Podľa Miroslava Morháča sa jen po stredajšom 3,5-ročnom maxime 103,17 JPY/USD obchodoval dnes o niečo vyššie najmä po vyhláseniach K. Mijazawu a M. Hajamiho, ktorý verbálne intervenovali v prospech slabšieho jenu. Podľa ich spoločného vyhlásenia berú na seba zodpovednosť za to, že jen tak drasticky zhodnotil a vyzvali aj ostatné krajiny o pomoc pri intervenciách. Názory významných ekonómov však nedávajú veľkú šancu tomu, že by napríklad USA pristúpilo v najbližších týždňoch k intervencii v neprospech jenu. Podľa jedného z prieskumov viac ako polovica opýtaných analytikov dáva americkej intervencii menej ako 50-percentnú pravdepodobnosť jej uskutočnenia. Ďalšia štvrtina pripúšťa túto možnosť s pravdepodobnosťou 50 ku 50 a len osem z 28 oslovených ekonómov ju očakáva s viac ako 50-percentnou pravdepodobnosťou. Federálny rezervný systém pritom pristúpil k nákupu dolárov za jeny naposledy v roku 1995 a aj pred týmto rokom sa nepriama intervencia v neprospech jenu uskutočnila len niekoľkokrát.
Obchodovanie na krose USD/EUR dnes vykazovalo výraznú volatilitu. Podľa M. Morháča boli jedinou výraznou správou na trhu čísla o americkej priemyselnej produkcii, ktoré oproti predikovaným 0,7 % vzrástli len o 0,3 %. Po tejto informácii sa dovtedy silnejúci dolár prepadol až na 1,042 USD/EUR, pričom ešte pred zverejnením týchto údajov sa kurz pohyboval na výrazne nižšej hodnote 1,035 USD/1 EUR. TASR