Burza cenných papierov je miestom, kde sa stretáva ponuka a dopyt po akciách, dlhopisoch alebo ich derivátoch. Každá krajina má nejaký ten svoj trh s cennými papiermi, ktorý však už v súčasnosti nie celkom vyhovuje globalizujúcej sa spoločnosti. A to z jednoduchého dôvodu, napríklad americké firmy už nechcú obchodovať iba s americkými akciami, ale aj nemeckými, britskými či japonskými. Aj to je jedným z dôvodov, prečo niektoré významné svetové obchodné miesta začali so vzájomnou koordináciou obchodovania, ktorá však už asi nestačí. Vývoj si vyžaduje burzy, na ktorých sa budú dať kupovať a predávať emisie spoločností z rôznych krajín.
Na verejnosť prenikli informácie, že americké banky zvažujú možnosť vytvorenia pan-Európskej burzy cenných papierov. Táto burza, ktorá by fungovala iba v elektronickej podobe, by sa mala stať konkurentom súčasných najväčších búrz, Londýnskej a Frankfurtskej. Samozrejme výrazne by ovplyvnila aj burzy krajín, s ktorých akciami by sa na nej obchodovalo. Okrem toho, že nielen americkým bankám by sa otvorila možnosť obchodovať s emisiami spoločností európskych krajín, ale podstatne by sa im to odrazilo aj v nižších výdavkoch. Spojenie európskych búrz nie je až takou fiktívnou myšlienkou, keďže na aliancii medzi 8 európskymi burzami sa už dávnejšie pracuje. Ale pomalé napredovanie realizácie tejto myšlienky môže byť aj jedným z dôvodov, že američanov napadlo alternatívne riešenie k tomuto projektu. Goldman Sachs však odmietol komentovať, že by spolu Merril Lynch, Morgan Stanley a JP Morgan uvažovali o tom, že by chceli vytvoriť elektronickú burzu, na ktorej by sa obchodovalo s európskymi „blue-chips“.
Osem búrz cenných papierov pod vedením londýnskej a nemeckej už dávnejšie rokujú, že by bolo treba vytvoriť nejakú spoločnú elektronickú obchodnú platformu pre najbonitnejšie európske akcie. Na jedinom, na čom sa dodnes dohodli, je, že členom ostatných poskytnú jednoduchší prístup na svoj parket a na zosúladení obchodných časov. Problémom ostáva technológia, keďže každá burza ju má inú a nechce sa jej vzdať. Neoficiálne by však 30. septembra mali spustiť spoločný index a systém poplatkov. Ak by sa im to podarilo, bolo by to asi prekvapením aj pre samotných predstaviteľov týchto inštitúcií. GABRIEL KÁDASI