ktoré má zo štátneho rozpočtu, keďže prechádzala na nový systém poskytovania proexportných úverov. EXIM banka prešla na začiatku tohto roka na systém trojstranných zmlúv, čo znamená, že kontrakt nepodpisuje iba s komerčnou bankou, ktorá úver sprostredkuje, ale aj s klientom, ktorý o túto pôžičku žiadal. Banka prešla na tento systém po tom, čo sa zistilo, že v minulosti nie všetky prostriedky poskytnuté na podporu exportu boli využité na deklarované účely. Banka v súčasnosti rokuje s komerčnými bankami, aby uplatnili sankcie a požaduje zaplatenie úrokového rozdielu. Proexportné úvery EXIM banky sú totiž úročené iba 12 percentami ročne, kým na trhu sa úroky na bežné úvery pohybujú nad hranicou 20 percent. Okrem toho systém trojstranných zmlúv má zabezpečiť nižšie riziko návratnosti investície a to tak, že keď sa banka dostane do problémov, aby klient mohol splácať svoje záväzky voči EXIM banke priamo.
Okrem úverov banka poskytuje aj poistenie exportných aktivít podnikateľských subjektov, v ktorom sa však EXIM banke nedarí dodržať plán na tento rok. Hlavnou príčinou toho je skutočnosť, že finančná situácia slovenských podnikov nie je najlepšia a tak sa snažia ušetriť, hoci aj na tejto položke.
Exportná a importná banka v najbližšej dobe chce pripraviť projekt diferenciácie sadzieb na základe produktu. To by mohlo znamenať, že produkty s vysokou pridanou hodnotou by mohli byť úverované z nižšími sadzbami. Ako dodal M. Borguľa, banka by v budúcnosti chcela využiť aj možnosť spolufinancovania, keď na kvalitných exportných projektoch by sa mohli podielať aj komerčné banky. EXIM banka mala v tomto roku vyčlenené z rozpočtu na úvery niečo cez 2 mld SK, pričom v budúcom roku by to malo byť už o 500 mil. korún viac. Okrem toho sa pripravuje plán, podľa ktorého by štát poskytol EXIM banke garanciu na zdroje zo zahraničia vo výške 4 mld Sk, ktoré by sa použili na financovanie niektorých väčších projektov.