Prostitúcia je síce najstaršie remeslo na svete, ale dodnes nie je oficiálne uznané ako povolanie. Práve na túto tému sa nedávno rozpútala v Nemecku vážna diskusia. Ministerka rodiny Christine Bergmannová (SPD) chce legalizovať prostitúciu a bojovať proti predsudkom o nemorálnosti tohto remesla. Hlavným bodom diskusie je rozporuplná skutočnosť, že nemecké prostitútky síce musia platiť dane zo svojich príjmov, na druhej strane však nemajú právo na sociálne poistenie. „Nie je predsa možné, aby milióny mužov využívali služby prostitútok, ktoré sú za to potrestané tým, že sa nemôžu dať ani sociálne poistiť“, povedala hovorkyňa Zelených Antje Radckeová. SPD a Zelení, ktorí sa už počas koaličných rozhovorov dohodli na úprave zákona, ktorý by zlepšil právnu a sociálnu situáciu prostitútok, návrh Christiny Bergmannovej privítali. Opozícia (CDU/CSU) je však skôr toho názoru, že štát nesmie podporovať prostitúciu, musí intenzívne bojovať proti kriminalite pasákov, obchodu so ženami a prostitúcii v oblasti drog. „Činnosť prostitútky sa nedá porovnávať so službou pri poštovej prepážke. Ľudia aj naďalej považujú túto činnosť za porušenie dobrých mravov,“ povedal politický hovorca CDU/CSU Norbert Geis.
Ani pán Geis, ani finančný úrad však nechcú prezradiť, akú výšku dosahujú štátne príjmy z tohto „nemorálneho remesla“. Podľa všetkého si štátna pokladňa čo-to privyrobí, odhaduje sa totiž, že počet zákazníkov za jeden deň dosahuje v Nemecku až jeden milión, čo by znamenalo ročný obrat viac ako dvanásť miliárd mariek.
Bývalá prostitútka a zástupkyňa svojpomocnej organizácie prostitútok HYDRA v Berlíne Regine Laaserová povedala v rozhovore pre Süddeutsche Zeitung: „Nechceme, aby sa z prostitúcie stalo povolanie. Žiadame zrovnoprávnenie nášho remesla. Keď sa niekto pre túto činnosť rozhodne, mal by mať možnosť pracovať v dôstojných podmienkach.“ Na otázku, čo sa zmení presťahovaním vlády z Bonnu do Berlína, odpovedala: „Stúpne počet prostitútok v Berlíne. Drahé a noblesné bordely tu boli doteraz viac-menej výnimkou, čo sa možno zmení, keďže bonnskí politici prinesú so sebou aj peniaze. Naša organizácia napríklad navrhla, aby prostitútky dostali k dispozícii byty v berlínskej štvrti Dahlem. Väčšina politikov z Bonnu sa sťahuje práve tam. A politici patria k najlepším zákazníkom.“ Čo dodať?
JANA SINGHOFFEROVÁ, Norimberg
(Autorka je spolupracovníčkou SME)