pokojne pripravoval na víťaza kandidátskeho turnaja, ktorým sa stal Ind Visvanathan Anand. Vo finále potom Karpov vyhral ani nie tak vďaka vyššiemu šachovému potenciálu, ako zásluhou toho, že súper bol presne po vyraďovacích bojoch „grogy“. Práve pre spomenutý hrací systém sa vlani súťaže o majstra sveta FIDE nezúčastnil majster sveta PCA Garri Kasparov.
Po veľkej kritike sa vlaňajší systém zmenil a majster sveta mal už od 2. kola bojovať vo vyraďovacom pavúku. To sa nepáčilo Karpovovi a rozhodol sa titul neobhajovať. Kasparov pokračoval vo vlaňajšom bojkote, a tak na tohtoročných majstrovstvách sveta v americkom Las Vegas chýbali dvaja súčasní majstri sveta, ako aj ich najvážnejší vyzývateľ Anand! Ťažko teda možno schváliť novoty, ak vedú k takémuto neutešenému stavu.
Atraktívne však bolo miesto konania - Caesars Palace (Cézarov palác). Je to v štýle starého Ríma vybudované kasíno, kde už viackrát bojovali o titul majstra sveta aj pästiari. Tyson odhryzol kus ucha Holyfieldovi práve tam! Keďže sa hralo vyraďovacím spôsobom, súperi sa museli hrýzť aj na šachovniciach. Prvé kolo väčšina outsiderov neprežila, znamenalo však koniec aj pre Čecha Babulu po prehre s Američanom Shakedom 1,5:2,5. Slovensko svojho zástupcu nemalo.
Z čisto šachového hľadiska zaujal v úvodnom kole energický útok bieleho v nasledujúcej partii, kde po 22. ťahu čierneho vznikla pozícia na diagrame:
Sokolov (Bosna a Hercegovina) - Kudrin (USA)
MS Las Vegas 1999, 1. kolo
Svoju aktívnu pozíciu premenil biely na celý bod takto: 23.Sxf6! Sxf6 24.h5 Ve7 25.hxg6 hxg6 26.Jh5! Sg7 27.Jxg7 Kxg7 28.Ve3. Ďalšie sily do útoku! 28…Jd5 29.Vh3 De8. Alebo 29…Jf6 30.Dh4 Dh8 31.Dg5. 30.Dg5 f5 31.Vh6 a čierny sa vzdal.
JOZEF FRANZEN,
medzinárodný veľmajster ICCF,
medzinárodný majster FIDE