Japonský jen posilnil počas včerajšieho dňa na približne sedemmesačné maximum 108,50 JPY/1 USD. Stalo sa tak po zverejnení dát týkajúcich sa vývoja hrubého domáceho produktu krajiny vychádzajúceho slnka v období od apríla do júna tohto roku. Zverejnené údaje boli na úrovni 0,2-percentného rastu, kým analytici očakávali 0,35-percentný pokles. Počas prvého štvrťroku to znamená teda nárast o 2 %. Trh zareagoval okamžite a jen začal prudko zosilňovať voči ostatným menám. Voči euru narástol až na 115,10 JPY/1 EUR, kým počas stredy ešte atakoval hodnotu 117,80 JPY/1 EUR. Okamžite sa vynorili komentáre popredných japonských politikov a finančníkov o tom, že v prípade nevyhnutnosti by bolo potrebné intervenovať v neprospech jenu, a to aj bez pomoci inej centrálnej banky.
Niektorí analytici sa zhodli na tom, že pokiaľ nedôjde k intervencii, japonský jen bude zosilňovať, a to až k úrovni 105,00 JPY/1 EUR. Ďalšie názory však veria v nutnosť intervencie Bank of Japan a očakávajú jej prítomnosť pod úrovňou 108,00 JPY/1 USD.
Česká koruna včera posilnila na úroveň 36,560 CZK/1 EUR, kým ešte počas stredy bola obchodovaná okolo hodnoty 36,780 CZK/1 EUR. Slovenská koruna posilnila po tom, ako boli zverejnené údaje o vývoji HDP za druhý štvrťrok roku 1999. Zároveň zverejnené údaje o budúcotýždňovej aukcii trojročných dlhopisov a posilnenie poľského zlotého spolu s českou korunou znamenali zmenu nálady na trhu silne v prospech slovenskej koruny. Koruna tak z rannej úrovne 44,150 SKK/1 EUR dosiahla k hodnote 43,900 SKK/1 EUR. Ministerstvo financií vyjadrilo určitú spokojnosť s doterajším vývojom výmenného kurzu koruny a podľa jeho názoru nie je hrozbou pre vývoj bežného účtu platobnej bilancie.
BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom ING Barings)