BRATISLAVA (SME - gk) - Japonská ekonomika opäť prekvapila nielen japonských ekonómov, ale aj svetové trhy. Po tom, ako sa v prvom tohtoročnom kvartáli svojím 1,9-percentným rastom dostala ekonomika krajiny vychádzajúceho slnka z recesie, ani výsledky v druhom štvrťroku nepotvrdili očakávania. Japonský hrubý domáci produkt (HDP) v období od apríla do júna 1999 vzrástol o 0,2 percenta, čo znamená, že výkon japonskej ekonomiky za prvých šesť mesiacov narástol o 0,9 percenta. Analytici vo všeobecnosti očakávali 0,3-percentný prepad HDP v druhom kvartáli.
Rast HDP v druhom štvrťroku podporili hlavne vládne výdavky a investície do bytovej výstavby. To je aj dôvod, prečo niektorí ekonómovia neprijali tieto údaje príliš optimisticky. Podľa ich názoru japonskej ekonomike chýba hlavne nárast spotreby, keďže vládne výdavky nemôžu donekonečna ťahať hrubý domáci produkt krajiny. Okrem toho očakávajú ochladenie rastu v druhej polovici tohto roka, slabá spotreba naznačuje, že japonská ekonomika sa ešte nenachádza na ceste k ozdraveniu. Malá spotreba domácností si možno vyžiada doplňujúci stimulačný rozpočet, ktorým by vláda opäť rozbehla masívne projekty investícií do verejných prác.
Pozitívne výsledky HDP za druhý štvrťrok 1999 vyvolali posilnenie jenu na svetových trhoch. Japonská mena voči doláru posilnila o dva jeny, tesne nad úroveň 108 JPY/USD. Ministerstvo financií oznámilo, že ak by jen prerazil aj túto hranicu, krajina bude opäť intervenovať v neprospech svojej meny. S týmto názorom však nie celkom súhlasí Bank of Japan (BOJ), japonská centrálna banka, ktorá už minula veľkú časť svojich rezerv pri predchádzajúcich intervenciách. Najpravdepodobnejšie je, že centrálna banka bude intervenovať až v prípade, keď jen posilní nad úroveň 105 JPY/USD.
Aj výsledky HDP za prvý štvrťrok vyvolali nechcené zosilňovanie jenu, ktoré sa ministerstvo pokúsilo zastaviť vyhláseniami, v ktorých varovalo pred prílišnou dôverou v japonskú menu. Po neúspechu slovnej intervencie BOJ pristúpila k predajom jenu, aby zastavila rast výmenného kurzu japonskej meny. Jen sa postupne z úrovne 120 jenov za dolár dostal až na 114 a vyššie. Silný jen však v súčasnosti nie je príliš žiadaný v Japonsku, keďže jeho posilnením rastie aj cena japonského exportu. A Japonsko teraz potrebuje skôr lacnejšie produkty, aby mohlo viac produkovať a vyvážať.