lnej banky bol pre analytikov prekvapením, keďže vo všeobecnosti sa očakávalo, že výbor deviatich silných, iný názov pre MPC, sa úrokových sadzieb v ostrovnej ekonomike nedotkne. BOE svoj krok odôvodnila nárastom spotreby, rastom cien na trhu s nehnuteľnosťami, napätím na britskom trhu práce a posilňovaním dopytu na svetových trhoch. Rast výkonu ekonomiky, ako aj rast dopytu a menší výber na trhu pracovných síl môžu tlačiť ceny smerom nahor a podporovať nárast inflačných tlakov. MPC zvýšil úrokovú mieru v krajine, ktorá už začína vykazovať známky prehrievania sa, aj z obavy, že centrálnej banke sa nepodarí udržať infláciu pod cielenou hranicou 2,5 percenta.
Zvýšenie úrokovej miery však bolo pre trhy, ako aj pre záujmové skupinou studenou sprchou. Britský kapitálový trh zaznamenal prepad cien akcií, potom však nasledoval pomalý návrat na pôvodné pozície. Britská libra posilnila voči doláru a euru, čo bola zlá správa predovšetkým pre britský priemysel, ktorý sa v súčasnosti zviecha zo strát, ktoré utrpel v dôsledku svetovej krízy. Nárast cien britských výrobkov na svetových trhoch určite nepodporí rozvoj exportu a tým ani produkciu firiem sídliacich vo Veľkej Británii. Ďalšou nespokojnou skupinou sú dlžníci, firmy, ako aj občania, ktorých náklady na úvery, ktoré si vzali, vzrastú. Niektorí väčší veritelia už včera oznámili zvýšenie úrokových sadzieb, za ktoré sú ochotní požičiavať. Spokojní ostali asi iba tí, ktorí sa spoliehajú na úspory v bankách, keďže ich ročné výnosy vzrastú.
Podľa niektorých analytikov v priebehu najbližších niekoľkých mesiacov Bank of England postupne zvýši svoju kľúčovú úrokovú mieru na 5,75 percenta.