Napriek paradoxom to uplynulý týždeň potvrdil vývoj na newyorskej Wall Street. Ceny akcií sa vo väčšine prípadov pohybovali do štvrtka ako na hojdačke, raz nahor a vzápätí opäť nadol. Dňom D sa pre amerických burziánov stal piatok, keď boli oznámené dôležité údaje týkajúce sa pozorne sledovaného trhu práce v USA. Podľa nich nedokázala ekonomika vytvoriť predpokladaný počet pracovných miest a očakávané tempo rastu nezaznamenali ani priemerné mzdy Američanov. V chápaní finančných trhov mala táto správa len jednu dimenziu a vysvetlenie: americká ekonomika sa nedostáva do stavu "prehriatia" a domáce spoločnosti čakajú ružové vyhliadky ďalšeho rastu príjmov. Navyše podľa analytikov oslabujú tieto správy obavy z inflácie (rastu cien) vyvolaných príliš rýchlym rastom miezd. Ak by bol býval vývoj iný, špekulanti a investori všeobecne by sa právom mohli obávať reakcie Federálneho rezervného systému, ktorý v USA plní funkciu centrálnej banky v podobe zvýšenia kľúčových úrokových sadzieb. O dôležitosti tejto správy svedčí fakt, že počas piatkovej obchodovacej seansy si kľúčový indikátor vývoja cien tridsiatky najbonitnejších amerických korporácií Dow Jones Industrial Average pripísal k dobru viac ako 230 bodov, čo predstavuje približne 2,2-percentné posilnenie. Napriek všetkým obavám z prehriatia americkej ekonomiky a možným negatívnym vplyvom na ňu zo zahraničia zatiaľ úroveň Dow Jones, všeobecne považovaného za barometer ekonomického vývoja v USA, stúpla v tomto roku o viac ako pätinu svojej hodnoty zo záveru predchádzajúceho roka.
Pozitívne údaje o vývoji americkej ekonomiky mali ešte výraznejší dopad na ceny akcií menších spoločností obchodovaných na trhu Nasdaq. Hlavný index tohto trhu stúpol počas piatkového obchodovania o viac ako 108 bodov, čo v prípade Nasdaqu znamená zápis do historických análov. So ziskom takmer 4 % išlo o najväčší skok tohto indexu smerom nahor. Uspokojenie burziánov môže vyvolať aj pohľad na doterajší vývoj na trhu Nasdaq. Ceny účastín, obchodovaných na tomto segmente amerického kapitálového trhu stúpli od začiatku tohto roku v priemere o 30 percent.
Uvedené úvahy analytikov a investorov sa už tradične prejavili predovšetkým v tých sektoroch, ktoré sú na prípadné pohyby úrokových sadzieb najcitlivejšie - bankový a technologický. Úrokové sadzby a najmä požičiavanie voľných finančných prostriedkov sú v USA kľúčovou oblasťou obchodu bankových domov. Závislosť technologickej sféry od pohybu úrokových sadzieb súvisí so skutočnosťou, že prakticky všetci lídri v tejto oblasti sú do vysokej miery závislí od cudzieho, teda požičaného kapitálu.
MICHAL NALEVANKO